“Проблемът с липсата на жилище е широко разпространен в българското общество и засяга различни социални групи. Поне 2,5 млн. българи отговарят на условията за получаване на общинско жилище. Те живеят при по-малко от 15 кв. м. на човек от домакинство, което се приема за пренаселено жилище.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Стефан Кръстев един от авторите на доклада “Дом за всеки мисия (не) възможна?“ и допълни:
“Всеки трети българин, 30% от населението на България, съвсем официално определено от държавата, е в жилищна нужда.“
Ситуацията в София
“Общините се единствените проводници на някаква обществена жилищна политика. Жилищната политика в България поне в последните 15 години е делегирана от държавата на общините и се разглежда като социален проблем, към който те са отговорни. Общините обаче почти не разполагат нито с финансови, нито с материални ресурси, за да се справят самостоятелно. Дори община като София, която има годишен бюджет от 2 млрд. лева, но има много ограничени инструменти за провеждане на социална политика в жилищната сфера.“
Разгледахме статистики как се променя броят общински жилища през годините. От 1993 г. насам, когато тези жилища са били 120 000 на територията на София, в момента те са крайно недостатъчни – по-малко от 9000, а имащите право на такова жилище, записани в картотетките само в момента, са повече от 10 000. Чакането за такова жилище продължава много дълго. Освен, че са много малко, общинските жилища често пъти се дават и в много лошо материално състояние.“
Центровете за временно настаняване
“В София те са три с общ капацитет около 510 човека. Те са единствената алтернатива на недостига на общински жилища за много хора. Там хора продължават да живеят по две-три и повече години.“
“Направихме едно изчисление, за да се решат най-належащите проблеми. По анализите на държавата има нужда от 85 000 социални жилища, за което е необходимо да се отделят около 2 млрд. евро.“
Какво провокира изследването
“Провокира ни конкретно работата в Сливен в квартал “Надежда“, където работим от 2004 г. и където жилищната и градската среда са в силно проблематично състояние. Има програми, но те са спорадични и не отговарят в целостта си на проблема, свързан с жилищната политика.
В изследването се фокусирахме върху две общини – София, като най-голямата община в България и една по-малка като Сливен.“, каза предаването “Нашият ден“ на БНР Росица Крътункова, съавтор в проекта “Дом за всеки мисия (не) възможна?“.
Каква е ситуацията в община Сливен чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Докладът, който е дело на сдружение „Лекари на света“-клон Сливен, и на френската фондация „Абе Пиер“, разглежда съществуващите механизми и стратегически програми на национално ниво и преминава към ситуацията в отделни общини, за да обрисува по-цялостна картина на жилищните политики в страната, както и липсата на такива.
Той анализира ситуацията в София и Сливен, като очертава местните специфики при прилагането на двата основни инструмента в жилищната политика: центрове за временно настаняване за бездомни хора и фонда от общински жилища.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg