“Все още финансовата грамотност се приема като една алтернативна форма на образование и грамотност. Според мен финансовата грамотност е едно от най-важните умения за всеки един възрастен, тъй като всеки ден се налага да работим с пари и финансови продукти. Финансовото образование трябва да започне от родителите, училището трябва да надгражда тези знания.“, каза в “Нашият ден“ финансовият консултант Стойне Василев и допълни:
“Темата е чувствителна, затова трябва да преценим кой да дава това образование на нашите деца. Виждал съм дори фирми за бързи кредити, които правят такива обучения, в които убеждават, че няма нищо лошо в тегленето им.
В българското образование
“В началния курс има един предмет, който се казва “Технологии и предприемачество“, там има един-два урока, свързани с пари и финансова грамотност. След това в основното образование темата е засегната много бегло. В средното образование това, което се говори за парите и за финансовата грамотност, се прави главно от съвместни инициативи на неправителствени организации с образователното министерство. Във висшето образование все повече университети включват темата за личните финанси.
Семейството
В миналите поколения разговорът за парите беше табу в семейството. Родителите криеха важните теми, свързани с парите и затова беше трудно да предадат на децата си тези знания. Най-добре е да се започне с личен пример. Да разказваме на децата, дори, когато са малки, защо теглим кредити например, за какво харчим парите и как си правим бюджета. Когато отидем в магазина да им покажем как избираме продукти спрямо цена и качество.
Има много изследвания, които посочват връзката между средното нивото на финансова грамотност в дадена страна и нейното благосъстояние.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg