Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата от Украйна: Правилно е да преминат пълния списък, ако нямат документ за ваксинации

Премахването на Covid мерките е по-скоро икономически обосновано

| обновено на 14.04.22 в 07:35
Акад. Богдан Петрунов
Снимка: Стоп кадър

През месец март Министерство на здравеопазването изготви имунизационен план за децата бежанци, които пристигат от Украйна.

Въпреки че имунизационният календар на Украйна е сходен с този, който се прилага в България, за децата в различните възрастови групи е подготвен индивидуален план в зависимост от това дали има данни за поставени в Украйна ваксини, или не.

Децата, за които няма никакви данни за проведени ваксинации, ще се приемат за неваксинирани и също ще бъдат обхванати с необходимите имунизации.

Темата коментира в “Нашият ден“ имунологът акад. Богдан Петрунов:

“Решение на Министерството е правилно, нямаме друг избор. Съвсем естествено децата, които нямат документ, че са имунизирани, да бъдат подложени на пълния списък имунизации, приет по нашия календар.

Става въпрос за няколко основни много важни ваксини – против  туберкулоза, против дифтерия, тетанус, полиомиелит, коклюш, морбили, паротит, вариола, варицела, това са основните типове детски ваксини, които се правят у нас от десетки години.

Има достатъчно ваксини за всички деца. Няма как заради ваксинирането на децата бежанци българските да останат без ваксинация.“

Sars-Cov-2

“Мисля, че още не сме на етап, в който да имаме клъстерно разпространение на вируса. Пандемията продължава още и в Европа, и в целия свят, което е много тревожно. Още сме далеч от това.

Махането на мерките по мое мнение е не толкова здравно обосновано, колкото политически с оглед идващия сезон, курортите и икономическото състояние на Европа.

Имунитетът след ваксинация не е вечен, той продължава 6-8-12 месеца, в зависимост от индивидуалната реактивност на всеки един от нас. Отслабването на имунитета и по-лесното заразяване е съвсем логично.

За хората над 65 години трябва да се направи четвърта бустерна доза, а също и на тези с увредена имунна система и хронични заболявания.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03