Управляващата коалиция обсъжда мерки в помощ на домакинствата и бизнеса заради инфлацията и постоянно растящите цени, идеите са различни.
От БСП искат намаляване на ДДС и акцизите на горива и стоки, регулирани през КЕВР. От левицата настояват да се обсъди и необлагаем минимум, както и да се говори по темата за таван на цените на някои стоки. Финансовият министър е възложил изчисления на своите експерти.
Предложението на сдружение “Храни и напитки България“ е ДДС-то да бъде върху храните.
Три пъти по-високи са цените на храните в сравнение с преди година. Зърното е поскъпнало два пъти, а три пъти слънчогледовото семе, три пъти горивата и енергията. България внася 80% от плодовете и зеленчуците и изнася 60% от произведеното зърно.
Темата коментира в “Нашият ден“ Яна Иванова, председател на сдружение “Храни и напитки България“:
“Изведените данни са обективни и са това, за което ние предупреждаваме отдавна. Това, че непрекъснато чуваме, че няма основание цените да се вдигат и че това е спекула.
Нашето общо предложение е да се намали ДДС-то на 9%, защото има европейски регламент, който допуска до две ставки данъчни, а вече в нашата държава има друга ставка и тя е 9%, затова и нашето предложение е този данък да бъде намален до 9%.
Единственият аргумент “против“, който чухме от финансовото министерство е, че това би довело до около 1 млрд., ако се въведе за всички храни.
Такова намаление на ДДС има в 24 от останалите 27 Европейски държави, дори преди войната в Украйна.“Преди десетина дни ЕК, разглеждайки мерките за противопоставяне на растящата инфлация по повод на войната, отново призова държавите членки да намалят ДДС-то върху храните дори и като временна мярка, за да може да се овладее и да се намали този процес.“
България
“От чутото вчера от мерките на правителството, отново не виждаме да има чуваемост на това наше предложение, а ние смятаме, че вече е крайно време, защото потребителят започна да потребява все по-малко и по-малко и това ще ликвидира цели производства.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Доколко възможно е въвеждането на диференцирано ДДС дори и само временно?
Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът Румен Гълъбинов:
“От началото на пандемията Covid-19 много държави в ЕС си преразгледаха данъчната и акцизната политика. Тези, които имаха намалени ставки преди пандемията, или ги намалиха допълнително, или за някои дори направиха и нулеви ставки. Други държави влязоха в регулацията на директивата на ЕС, която определя по-специално ДДС-то. България е една от малкото държави, защото в 24 от 27 държави, има такива диференцирани намалени ставки на масовите стоки.“
Възможностите в България
“Тук също е възможно, при положение, че може да се направи анализ и да се сметнат какви ще са очакваните приходи в държавния бюджет при намалена такава ставка. Видяхме, че когато се намалиха ставките на ДДС за заведенията, за храна и напитки, на следващата година бюджетът не отчете спад от приходи от ДДС, даже напротив, имаше преизпълнение на приходите. Сега, трябва добре да се прецени доколко и как да бъдат намалени и кои групи стоки, така че да няма съществено отражение към приходната част на държавния бюджет.
Акцизната политика
“Друго важно нещо, освен ДДС-то, е обсъждането и на акцизната политика по отношение на горивата, дали там би могло да има промяна в намаление на размера на акцизите, посредством, което да се забави динамиката в увеличението на цените на горивата.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg