Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пърформансът като "Несигурна мъдрост”, пърформансът като божествена игра

Снимка: sofiaunderground.com

На 26 април започва тазгодишното издание на фестивала за пърформанс изкуство "София Ъндърграунд" с тема "Несигурна мъдрост". Кураторът Ивайло Иванов и артистите Павел Белчев и Дария Пугачова от Украйна разгръщат темата му пред слушателите на програма "Христо Ботев".

На плаката на фестивала годината 2022 е изписана със въпросителни и липси - ?0??, а събитието се завръща в реалния свят след пандемичното си онлайн издание. Как работи пърформанс изкуството във и със несигурните времена, в които живеем? Каква мъдрост може да ни предложи?

Как артистите преработват сътресенията от последните години, как и дали изкуството трябва да остане релевантно, има ли все още ъндърграунд, и трябва ли да е екстремен той, и изобщо какво могат да кажат пърформансите в тези времена, в които вече нищо не е сигурно, дори дали ние самите не живеем в един гигантски, изплъзнал се от сценария си пърформанс? Всички тези въпроси намират ако не отговор, то поне своя символ в санскритската дума "Лила” коя то в хиндуизма означава "божествена игра".

Чуйте кураторът Ивайло Иванов и артистите Павел Белчев и Дария Пугачова за "София Ъндърграунд 2022".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46