Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по алтруизъм със световнопризнатия проф. Минко Балкански

Снимка: БГНЕС

"Бъди скромен, бъди добър", гласно и негласно шептят писмата на Миню Балкански до неговия син – световнопризнатия професор по физика, един от най-значимите учени на нашето време, проправил пътя на България към катедрата на света, преподавателя в университета "Пиер и Мария Кюри" в Париж – Минко Балкански.

Събрал в книга завета на баща си, днес Минко – както обича да го наричат – с радост разказва за значението на думите, които имат силата да те държат буден за живота, към който нямаш право да подхождаш по друг начин освен с уважение.

Напътствията към добрина и достойнство са побрани в "Завет – писмата на баща ми", втората книга на професора след "Устрем и воля". В нея чрез думите на големия Балкански читателят разбира какъв е бил пътят на малкия човек, осмелил се да покори както света на науката, така и този, с който всички ние се борим ежедневно.

Минко Балкански напуска бащиния дом на 17-годишна възраст. Оттогава до ден-днешен той препрочита тези над 3000 писма, за да си припомня добрия пример и самият той да не спира да се стреми да бъде такъв. Както за своите деца, така и за тези на другите, до които достига благодарение на преподавателската си дейност.


За своите почти 95
 години професорът е представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и е преподавал в една голяма част от тях. Заслужил е четири пъти да бъде обявен за "Доктор хонорис кауза", носител е и на още не по-малко значими отличия – премията van Hippel, рaвнозначна на Нобел; Почетен легион, висш орден на френската република; орден "Стара планина"; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия. Въпреки това най-силно го занимава пътят на бъдещите покорители на науката. Той търси и подпомага развитието на таланта – от една страна, със създадената от него фондация "Миню Балкански", която вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите, а от друга – с доверието, което е изградил в престижни училища и университети във Франция и по света.

Всяка година от школите на фондацията излизат по няколко млади специалисти във всички области, които достигат до най-високите нива в научните среди – с постиженията си и с това, че продължават традицията на българите във Франция, поставила началото си от самия Минко Балкански.


За всичките тези години обаче урокът, който професорът най-силно иска да предаде на другите, е този по алтруизъм. Според Минко важният жест в живота е да даваш.

"Да даваш – това е едно чудесно приключение", казва той и е убеден, че само любовта може да ни върне към обществото, от което сме и трябва да бъдем част.

"Във всеки човек има набор от добри неща, но е наша задачата да ги издирим, намерим и да им се радваме. За тази цел просто трябва да подходим към другия с интерес."

Любовта е и тази, която създава личността на проф. Минко Балкански – човекът, за когото даването е извор на щастие. Пътят на любовта за него тръгва от родителите му и писмата на баща му и стига до човека, който му придава смисъл – жената на живота му.

"Най-важната заслуга за постиженията на един човек има жената до него", каза с усмивка професорът.

Жената, която е направила Минко този, когото познаваме днес, се казва Нели. Тя е любовта, която го подкрепя и до днес.

Повече за това чуйте в звуковия файл.

"Завет – писмата на баща ми" е не просто книга, а и филм, вдъхновен от силната връзка на Миню и Минко Балкански и създаден от Албена Ненкова, директор "Програма и развитие" на фондация "Миню Балкански", и оператора Петър Димов - Българевеца. Документалният късометражен филм беше представен за първи път пред публика на 29 април, а специален гост на прожекцията беше самият професор. Или Минко, както все така продължава да обича да го наричат всички.


Снимки: БГНЕС, ФС на клуб "Перото"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15