Бизнесът отлага протеста, който е планиран за сряда, остава този на обществения транспорт и на превозвачите.
Повторна среща с браншовите организации на превозвачите ще проведе днес премиерът Кирил Петков. Превозвачите напуснаха срещата с Петков и министри, обидени от отношението към тях. Това провокира пореден протест, като за утре (18 май) е насрочена нова национална акция с намерения за пътни блокади. Исканията към правителството, депозирани още преди 2 месеца, са за отпадане на биодобавката от микса на горивата и намаляване на акциза с 50 процента за срок от половин година. Исканията се определят като икономически, а не като политически. Според бранша тези мерки ще ограничат нарастването на инфлацията у нас.
Защо предложените мерки от страна на правителството не са достатъчни?
“Да започнем с това, че ние нямаме предложени мерки от страна на правителството. Това, което чуваме към днешна дата, е, че няма как да бъдат изпълнени исканията на превозвачите. До момента не ни е предложено нито едно конструктивно решение. Не знаем какво ще ни бъде предложено и на предстоящата среща при премиера. Реално нямаме никакъв отговор по нашите искания“, казва в “Нашият ден“ Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи, и допълва:
“Многократно повтаряме какви са те: премахване на цената биодобавката от цената на горивата, което ще поевтини горивото с между 10 до 15 стотинки, намаляване с 50% на акциза на горивата, в частност дизелът.
По отношение на тол системата смятаме, че нито е времето, нито е моментът, в който се увеличава нейният обхват и цена, с изключения на второкласната пътна мрежа, която е международен коридор. Многократно казваме, че това е част от коалиционното споразумение на управляващите и настояваме те да спазват собствените си разписани и ангажименти.
Искаме одит на тол системата, искаме тя да бъде поета и оперирана от държавата. Искаме да се спази коалиционното споразумение и да се въведе втори клас пътища, само международни коридори.
Нашите искания са измененията по тази тол система да започнат от 1 януари 2023 г., защото в момента сме в една изключително тежка икономическа криза и това би било една мярка против инфлацията.“
Предишният опит за диалог се прие като провокация
“Единственото, което се случи, е, че помолихме да говорим по същество, след което ни беше посочена вратата. Ако смятате, че искането за разговор по същество е провокация, нямам какво да добавя. Не сме отишли нито с идеята за провокация, нито с политически искания.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл повече за исканията на превозвачите.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg