Запознаване
Родена през май. На единайсти. В София.
Веднъж на трамвайната спирка я срещна Дон Кихот.
Към обществото няма заслуги,
освен една – обича другите,
обича ги всеотдайно и без причина.
Среща се с много хора –
с още повече се е разминала.
Решава най-безнадеждния ребус -
как завинаги да остане на себе си.
Не излизат понякога буквите, водоравно или отвесно.
Пътува сама, навсякъде, често.
Работи в Комитет по изстрадване на нещата,
вярва в думите и в един тържествен любовен инфаркт.
Затворена в стаята си, слуша с дни Окуджава.
Самотна е и ще умре такава.
Словесната мелница някой ден ще я смели –
тая еднопосочна Мирела, тая разпътна Мирела.
Така, с реверанс към едно от най-ранните ѝ стихотворения от стихосбирката "Каменни криле", започна срещата в "Артефир" с Мирела Иванова – обичана българска поетеса, преводач и драматург в Народния театър "Иван Вазов". Респектиращата ѝ творческа биография включва завиден брой литературни награди и книгите: "Каменни криле","Шепоти","Самотна игра","Памет за подробности","Разглобяване на играчките","Еклектики","Бавно" (11 разказа и 11 стихотворения с илюстрации на Греди Асса), "Всички разкази са за теб", "Любовите ни" (поетична антология), "Площад България", "Високи патоси и всекидневни притчи", "Седем", "Стихотворения(с)биографии" и др.
Мирела Иванова е и сценарист на два документални филма за патриарха на българската национална литература Иван Вазов: "И мойте песни все ще се четат" (реж. Андрей Алтъпармаков) и "Великите българи: Вазов" (реж. Лъчезар Аврамов). Тя е автор и на документалния филм "Град от думи"– разказ за уникалния литературен проект "Едно немско пътуване към Пловдив". Съсценарист е на игралния филм "Аз съм ти", (реж. Петър Попзлатев, с номинация за най-добър сценарий на СБФД за 2013 г.)
Нейни стихотворения, разкази и есета са печатани на страниците на някои от най-големите европейски вестници и литературни списания и са превеждани на всички големи европейски езици.
Мирела Иванова, драматург на Народния театър "Иван Вазов" от 2016 година насам, остава вярна на поезията, макар, че пише и пиеси. Много успешна се оказа нейната "Бележките под линия", постановка на Катя Петрова. Спектакълът ще се играе на сцена "Методи Андонов" в Народния театър на 29 май т.г. за 20ти път.
Между житейския и творческия си юбилей, Мирела Иванова сподели в студиото на "Артефир" размисли за тържеството на духа и буквите, и за българския език, който навсякъде би могъл да ни бъде родина.
Димитрина Кюркчиева разговаря с нея в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg