Прожекторът днес е насочен към един много интересен документален филм "Съдбата на скитника". Това е първи документален филм за режисьорката Ана Китанова, с който тя спечели наградата за дебют на Националния фестивал на кино "Васил Гендов". 55-минутната лента разказва историята на човек, който е вече на 75 години и въпреки това не се отказва от досегашния си начин на живот. А той е свързан с големи лишения по собствена воля, а не защото е крайно беден и няма възможност за нещо поне малко по-комфортно. Днес едва ли някой може да си представи живот в колиба от кал в малко и далечно село в гората. Павел Йосифов е истинското име на човека, който живее без ток и вода и въпреки това има много добра представа за случващото се около него. Това е възможно най-вече благодарение на вестниците, изрезки от които могат да се видят навсякъде около него и най-вече на стените на колибата. Павли мечтае един ден да напише разказ и след издаването му да бъде признат за писател. Наивна ли е тази мечта, или е напълно реална и осъществима?
Ето и атмосфера от филмовата история:
Младата режисьорка споделя за "Нашият ден": "Идеята да разкажем историята на Павли се роди преди няколко години и е провокирана от неговата колоритна личност. Живее от къща от кал в гората без ток и течаща вода. Но не спира да чете на свещи и да се интересува от всичко, което се случва по света. Превърнал е малкото си царство в колаж от различни изрезки и снимки и сред това царство той пише разкази и сценарии“.
Кой е Павел Йосифов?
"Той е известна личност и всички го познават в Трън. Махнал се е от суетата на големия град. Той живее може би повече от 40 години в тази фамилна къща от кал. Живее с пенсията на инвалид заради четирите си изкуствени стави. Главният герой още не е успял да гледа филма. Надявам се това лято да гледаме филма заедно. В близките месеци предстои зрителска премиера в Дом на киното", споделя Ана Китанова.Повече можете да чуете в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg