Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Драганов: Летният сезон се очертава да е силен

Румен Драганов
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли лято 2022 поредният тежък сезон за българския туризъм? Ще се отрази ли близостта на войната в Украйна на желанието на чуждестранни туристи да почиват по Българското черноморие? Какви резервации очакват хотелиерите и ще скочат ли цените нагоре?

Ето какво коментира  в "Нашият ден“ доц. д-р Румен Драганов, директор на Института по анализи в туризма: “Очакванията са много големи и те са сбъдват. Мога да кажа, че в края на май отдавна не съм виждал толкова много туристи в морските ни курорти, дори в силните години 2018 и 2019. Ние ще имаме туристи не само по морето, но и във вътрешността на страната". 

   Румен Драганов, ИАОТ: През лятото увеличението на цените на почивките ще надхвърли 30%

Според него войната в Украйна няма да навреди на сезона у нас, тъй като през последните години на пандемия руските и украинските туристи са представлявали около 5% от чуждестранните посетители на курортите ни. Заради военните действия се е освободил голям летателен капацитет и има доста заявки за чартърни полети за български летища – Варна, Бургас Пловдив и София. България се превръща в сигурна дестинация за международните оператори.

"С възстановяването на чартърните полети от Израел и Великобритания вече се наблюдава оживление в морските ни курорти. Има туристи от Полша, Чехия от Унгария и от други дестинации", споделя експертът. По думите му продажбата на сезон 2022 е започнала още през 2020 година.

Летният сезон се очертава да е силен, като се движим с много високи числа. Имаме 30% повече туристи от съседни страни и сезонът ще бъде силен, но ще се движим под нивата от 2020 г. – ще имаме свободни леглови капацитети. 

Ние имаме отличен продукт, защото огромната част от базата е нова, обслужването е "all-inclusive“. Имаме затворен цикъл на индустриализирания туризъм, допълва доц. Румен Драганов. 

Цялото интервю с Румен Драганов можете да чуете от звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочихме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включи и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата, разговаряхме в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на..

обновено на 20.05.24 в 10:44
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид, и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00