Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бащата" открива Международния театрален фестивал "Варненско лято"

Най-мащабното международно театрално събитие в България се открива за 30-и път във Варна. Представлението "Бащата" открива тази вечер Международния театрален фестивал "Варненско лято". Повече разказва актьорът Юлиан Вергов, който е в ролята на Пиер в "Бащата":

"Представлението е посветено на изключителния български актьор Стойне Добрев, бащата на режисьорката Диана Добрева. Въпросът тук е как да се справим с това, което всекиго може да сполети. Много е важно да осъзнаем, че това и на нас може да ни се случи, и хубаво и лошо, и когато го осъзнаем, ще действаме по друг начин спрямо околните. Пред Пиер е въпросът как да запазиш себе си, любовта. Много е трудно в такива моменти.“

Актьорът Юлиан Вергов е носител тази година на наградата "Аскеер“ за поддържаща мъжка роля за ролята му на Иван Вазов в представлението "Народът на Вазов“, което се играе на сцената на Народния театър. Представлението получи и "Аскеер" за драматургия в лицето на Александър Секулов:

"За мен тази награда е много специална, защото я получавам в една и съща вечер с моя най-голям учител – професор Цветана Манева, което е голямо признание и за мен, и за нея. Няма нищо по-хубаво от това – колеги да ти дадат награда, затова съм благодарен на колегите от Театър "Българска армия“. Предизвикателство е да изиграя Иван Вазов, защото той е Патриархът на българската литература, всеки българин си представя Вазов по някакъв начин, ние искахме да представим един друг образ, който не е познат, надявам се, че успяхме. "Де е България“ не е въпрос на географско понятие наистина, както казва драматургът Александър Секулов, защото този въпрос обхваща много широк периметър от историята на българския народ.“

Другото представление, в което ще участва Юлиан Вергов в рамките на фестивала "Варненско лято“, е "Кафе с претенция“, една комедия, която ни пренася в София през 1966 г. Героят на Вергов е 43-годишният Милчо, началник на рекламно бюро. Това е една пиеса, която всъщност е забранена и свалена за времето си, когато е написана от Георги Марков, но изключително актуална и днес, казва Вергов:

"Оригиналното заглавие е било "Котараците“, това са двама "коцкари“, които мислят, че могат да покорят всяко женско сърце, но катастрофират. Осмива парвенющината, която е изключително актуална днес. Пиеса на Георги Марков, от малкото му пиеси, които са комедия. И след този спектакъл съм чувал едни от най-хубавите реакции от публиката – "Искам още, искам още…"

Чуйте разговора от звуковия файл.

Международен театрален фестивал "Варненско лято" е част от общата фестивална рамка във Варна, която включва и други събития с дългогодишни традиции: музикален фестивал от 1926 г., балетен конкурс от 1964 г., джаз и фолклорен фестивали от 1992 г. Основен организатор на фестивала е Фондация "Via Fest“ в постоянно партньорство с Министерството на културата, Община Варна, Българска асоциация за театър. Фестивалът е основан през 1993 г. и първите му издания се състоят от селекционирани български спектакли. След 1995 г. той се превръща в международен форум и предлага съпътстваща програма под формата на работни ателиета, изложби, конференции, семинари и др.

Фестивалните пространства се увеличават и освен традиционните домакини в лицето на Драматичен театър – Варна и Държавен куклен театър – Варна са привлечени и Фестивален и конгресен център – Варна, Градска художествена галерия – Варна, Археологически музей – Варна, галерия "Графит“ и др. Фестивалът все повече изгражда партньорства и взаимодействие с различни местни, национални и международни организации, в сътрудничество с които реализира конферентни срещи, образователни модули и копродукции.

Международният фестивал "Варненско лято" е носител на лейбъла "Европейски фестивал” – европейски сертификат за качество, част от платформата "Европа за фестивалите – фестивалите за Европа”, инициирана от Европейската фестивална асоциация. През 2017 г. фестивалът става част от 26-те лауреати на лейбъла "забележителен фестивал“ с номинация за наградата на платформата. 

Снимки – viafest.org, Народен театър "Иван Вазов"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25