Всяка година на 31 май се отбелязва Световният ден без тютюнопушене по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). Денят се провежда по целия свят, подчертават се рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и се апелира за ефективна политика, която да намали нивата на потребление.
Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за възникване на редица социално значими заболявания като сърдечно-съдовите, онкологичните, белодробните. По данни на Световната здравна организация тютюнопушенето всяка година убива около 6 милиона души.
Над 5 милиона от тези жертви са следствие на директната употреба на цигарени изделия, а останалите – на така нареченото "пасивно пушене”. Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите, е фактът, че съдържат над 4000 химични вещества. От тях поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни.
Тютюнопушенето е една от основните причини и за близо 18% от всички смъртни случаи в България.
1,3 милиарда пушачи в света, хвърлят около 4,5 трилиона угарки годишно и те са най-замърсяващите неща на планетата. Това стряскащо число е само част от глобалните поражения, нанасяни от тютюневата промишленост. Тютюнът не само че се отглежда на обезлесени земи, но и "влошава качеството на почвата и замърсява въздуха, сушата и водата.
Какво влияние оказват тютюневите изделия върху околната среда?
“В света се изхвърлят 4,5 трилиона фасове ежегодно, но това е огромно количество. Страшно много от пушачите не осъзнават, че филтрите не са нещо безвредно или безобидно. В тях се съдържат вещества, които после вредят и на природата, и на живите организми в нея. Като цяло филтърът като изделие не е непременно нещо, което ни предпазва, защото, ползвайки го, вдишаме с него и микропластмасови влакна“, казва в “Нашият ден“ Евгения Ташева от сдружение “За Земята“ и посочва:
“Установено е, че това по-скоро не помага на пушачите да се чувстват по-здрави. Електронните цигари са класифицирани като “опасен отпадък“, мястото им не е нито в природата, нито на плажа, нито дори в обикновения контейнер. Мястото им е на специални места за предаване на опасни отпадъци.
В повечето случаи големите общини са си организирали кампанийни начини с мобилни пунктове, които да събират опасни отпадъци от домакинствата, но това далеч не отговаря на ежедневния навик и на нуждата да се изхвърлят тези изделия.“
Според нея изискванията към тютюневите производители са твърде малки:
“Те реално трябва да сложат на кутиите или на опаковките на тютюневите изделия предупредителен знак, че продуктът съдържа пластмаса, но всичко се свежда дотам. Специално за събирането на тези изделия като “опасни отпадъци“ би трябвало да действа нещо като депозитна система. Друго, което се прави, е да се забранява пушенето на определени обществени места, като плажовете. Наличието на контейнери само за цигари не е много практично.“
Как може да се търси отговорност от производителите?
“В България също трябва да се въведе принципи по отношение на производителите на тютюневите изделия. До 5 януари следващата година в сила трябва да влезе схема, подобна на тази за събирането на стари дрехи.
Франция вече въведе такава организация, която изпълнява това от името на тютюневата промишленост. По нея държавата събира такса от тютюневите производители за брой пуснати цигари и със средствата финансира общините да провеждат информиращи и почистващи кампании.“
Къде да изхвърляме електронните цигари?
“Ако приемем, че това е електронно изделие, всеки един магазин, който предлага, от една страна батерии, от друга малки електроуреди, е длъжен да приеме обратно, излезли от употреба електронни изделия. Така, че би трябвало да не ни откажат там, където сме ги купили, или в по-големите магазини за електроника и електротехника. Съветвам да следят също общинските графици за приемане на опасни отпадъци.“
По морето
“Там чистят много хора, има много доброволци, които си обичат различни плажове. От техните статистики знаем, че лятото е най-натовареният сезон в това отношение. През лятото може на 100 кв. м ивица на плажа да се открият между 200 и 800 фаса. Това е огромно количество.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg