Всяка година на 31 май се отбелязва Световният ден без тютюнопушене по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). Денят се провежда по целия свят, подчертават се рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и се апелира за ефективна политика, която да намали нивата на потребление.
Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за възникване на редица социално значими заболявания като сърдечно-съдовите, онкологичните, белодробните. По данни на Световната здравна организация тютюнопушенето всяка година убива около 6 милиона души.
Над 5 милиона от тези жертви са следствие на директната употреба на цигарени изделия, а останалите – на така нареченото "пасивно пушене”. Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите, е фактът, че съдържат над 4000 химични вещества. От тях поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни.
Тютюнопушенето е една от основните причини и за близо 18% от всички смъртни случаи в България.
1,3 милиарда пушачи в света, хвърлят около 4,5 трилиона угарки годишно и те са най-замърсяващите неща на планетата. Това стряскащо число е само част от глобалните поражения, нанасяни от тютюневата промишленост. Тютюнът не само че се отглежда на обезлесени земи, но и "влошава качеството на почвата и замърсява въздуха, сушата и водата.
Какво влияние оказват тютюневите изделия върху околната среда?
“В света се изхвърлят 4,5 трилиона фасове ежегодно, но това е огромно количество. Страшно много от пушачите не осъзнават, че филтрите не са нещо безвредно или безобидно. В тях се съдържат вещества, които после вредят и на природата, и на живите организми в нея. Като цяло филтърът като изделие не е непременно нещо, което ни предпазва, защото, ползвайки го, вдишаме с него и микропластмасови влакна“, казва в “Нашият ден“ Евгения Ташева от сдружение “За Земята“ и посочва:
“Установено е, че това по-скоро не помага на пушачите да се чувстват по-здрави. Електронните цигари са класифицирани като “опасен отпадък“, мястото им не е нито в природата, нито на плажа, нито дори в обикновения контейнер. Мястото им е на специални места за предаване на опасни отпадъци.
В повечето случаи големите общини са си организирали кампанийни начини с мобилни пунктове, които да събират опасни отпадъци от домакинствата, но това далеч не отговаря на ежедневния навик и на нуждата да се изхвърлят тези изделия.“
Според нея изискванията към тютюневите производители са твърде малки:
“Те реално трябва да сложат на кутиите или на опаковките на тютюневите изделия предупредителен знак, че продуктът съдържа пластмаса, но всичко се свежда дотам. Специално за събирането на тези изделия като “опасни отпадъци“ би трябвало да действа нещо като депозитна система. Друго, което се прави, е да се забранява пушенето на определени обществени места, като плажовете. Наличието на контейнери само за цигари не е много практично.“
Как може да се търси отговорност от производителите?
“В България също трябва да се въведе принципи по отношение на производителите на тютюневите изделия. До 5 януари следващата година в сила трябва да влезе схема, подобна на тази за събирането на стари дрехи.
Франция вече въведе такава организация, която изпълнява това от името на тютюневата промишленост. По нея държавата събира такса от тютюневите производители за брой пуснати цигари и със средствата финансира общините да провеждат информиращи и почистващи кампании.“
Къде да изхвърляме електронните цигари?
“Ако приемем, че това е електронно изделие, всеки един магазин, който предлага, от една страна батерии, от друга малки електроуреди, е длъжен да приеме обратно, излезли от употреба електронни изделия. Така, че би трябвало да не ни откажат там, където сме ги купили, или в по-големите магазини за електроника и електротехника. Съветвам да следят също общинските графици за приемане на опасни отпадъци.“
По морето
“Там чистят много хора, има много доброволци, които си обичат различни плажове. От техните статистики знаем, че лятото е най-натовареният сезон в това отношение. През лятото може на 100 кв. м ивица на плажа да се открият между 200 и 800 фаса. Това е огромно количество.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg