Парното и топлата вода трябва да поскъпнат с 39% средно за страната, а токът за бита – с 3 на сто, изчисли преди дни Комисията за енергийно и водно регулиране. Предстои цените да бъдат обсъдени и да влязат в сила от 1 юли.
Въпреки че енергийният регулатор не се е съобразил с исканията на топлофикациите, достигащи до 330% повишение, готвеният скок на парното и топлата вода е драстичен. Най-голям се предвижда да бъде в Разград – с 51%.
“Със сигурност ще се стигне до поскъпване. Поскъпване е нормално да има и това се видя още миналата година, когато се обсъждаше актуализация на регулирани цени, на ток, парно и вода, тъй като прогнозните цени, които регулаторът беше използвал за настоящия ценови период, бяха значително по-ниски от реално постигнатите пазарни – както при електроенергията, така и при природния газ, което означава, че още миналата година имаше натиск да се актуализират цените“, казва в “Нашият ден“ Калоян Стайков, главен икономист в Института по енергиен мениджмънт, и допълва:
“Това закъсня по редица политически причини, но за следващия ценови период изглежда неизбежно. Големият въпрос остава – какво ще бъде увеличението? Ако се използват изцяло ценови механизми, така че всички икономически обосновани разходи да се прехвърлят към крайните потребители чрез цените, увеличението изглежда така, както го е предложил регулаторът.
Ако обаче правителството успее да намери различни финансови механизми, с които да подпомогне енергийните дружества, това увеличение може да бъде по-малко. За момента правителството не е анонсирало подобни мерки за следващия ценови период, затова и самото ценово предложение на регулатора изглежда по този начин.“
Алтернативен източник на газ
“Това е един от големите въпроси. Нямам и обяснение защо, при положение че не се знае как ще се осигурят доставките на газ през следващите 12 месеца, как регулаторът е смятал цените. Предполагам, че е използвал стария модел с доставки от Русия, но нямаме яснота дали това ще бъде точно така, или не.
Най-малкото при осигуряване на алтернативни доставки за по-дълъг период цените могат да бъдат както по-високи, така и по-ниски. Всичко е въпрос на политика и договорености в тази посока.
Докога могат да се използват допълнителни средства за потискане на ръста на цените, няма краен срок и дата, въпросът остава откъде могат да бъдат осигурени въпросните средства“, посочва още Стойков.
Напрежение от страна на бизнеса
“Големият проблем през последните месеци е, че тези решения се вземат в движение, липсват сериозни принципи и обосновки как точно се вземат. Това е и част от напрежението от страна на бизнеса, тъй като той не е наясно какво точно може да очаква в следващите два месеца, а какво остава в следващите 12.
Същото притеснение би трябвало да видим и от страна на потребителите, тъй като досега те бяха в голяма степен защитени от подобни ръстове, а през следващия ценови период някак правителството не излъчва достатъчно ясни сигнали какво смята да направи.
Има още един висящ въпрос – в момента имаме ценово предложение от страна на регулатора, но се обсъждат и законодателни промени, които да формализират тези механизми и да е ясно каква ще е помощта в следващите 12 месеца“, коментира експертът.
Азереският газ
“Той покрива 1/3 от нашето потребление, но голямата помощ идва по линия на неговата цена, тъй като тя е значително по-ниска от тази, по която получавахме природен газ от Русия. Там обаче остава проблемът, че пълните количества на ниската цена могат да бъдат получени само след въвеждане в експлоатация на интерконекторът с Гърция, което отново се отлага. В момента не изглежда много вероятно да се стигне до газова криза. Проблемът остава, че няма яснота какво точно се прави в тази посока. Оттам идва напрежението както от страна на домакинствата, така и от страна на бизнеса.
За момента знаем единствено, че имаме осигурени количества природен газ за месец юни, а от юли нататък не е ясно какво ще правим. Липсата на предвидимост създава напрежение, което е идеално поле за огромни спекулации“, посочва още Стайков.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg