Сутринта на 25 февруари, ден след като руските бомби започват да падат върху страната му, Андрей Курков, най-известният жив украински писател, получава телефонно обаждане в дома си близо до площад "Независимост“ в центъра на Киев.
Обаждането е от стар приятел, бизнесмен с близки връзки в правителството, който току-що се е сдобил с поверителна информация: Курков, дългогодишен критик на Владимир Путин, е включен в списък на "проукраински активисти“, изготвен от Кремъл, чиито сили могат да превземат столицата за броени дни. Той трябва да се измъкне колкото се може по-скоро.
Случва се така, че точно в този момент Курков работи върху роман за едно по-ранно руско нахлуване, т.нар. съветско-украинска война от 1917-21 г., в която украинските националисти, подпомагани от различни западни сили, за първи път в историята си създават независима република – само за да я видят бързо погълната от новата комунистическа империя, която се издига на изток.
Днес, сто години по-късно, когато Украйна отново е обсадена, Курков е принуден да изостави кашоните си с ценни документи в Киев. Заедно със съпругата си Елизабет Шарп, английска емигрантка, която живее в Украйна от брака им през 1988 г., те са имали време само колкото да съберат някои неща от първа необходимост (храна, лаптопи, зарядни устройства), преди да натоварят колата и да се отправят към Лазаривка, село на 60 мили на запад, където притежават селска къща.
“Андрей Курков в голяма степен е вече международна фигура. Човек, когото четат и чието мнение се следи, зачита и уважава, предимно на Запад“, казва в “Нашият ден“ журналистът Златко Енев, създател на електронното издание “Либерален преглед“ и пояснява:
“Курков е стар неприятел на руско-съветския режим, на руските елити и лично на Владимир Путин. Поне няколко от неговите книги са забранени в Русия, не се издават и не се четат.
Курков започва кариерата си в началото на 90-те години по много интересен начин. Пише първата си книга много бързо, изведнъж се оказва, че няма възможност за издаване. Той я издава със собствени средства. Започва да я продава буквално на улицата. Книгата се разпродава в тираж 25 000. От там започва победният му ход. Курков е не само украински, той е и руски писател. До момента е написал около 24 романа, повечето, от които са издържани в един остър и хаплив стил“.
Степан Бандера
“В момента, в който самият Хитлер осъзнава, че Бандера съвсем не човекът, който ще се съгласи да бъде маша в нечии ръце, той е хвърлен в затвора и умира. Един нацист, убит от нацистите, не е точно представата ни за някакъв идеологизиран нацист. Но при всички случаи руснаците раздухват тази история много сериозно, използват я като основен аргумент за това, че всички украински националисти са нацисти. Нещо, което няма как да бъде прието сериозно извън рамките на една мощна пропагандна кампания, която вътре в Русия почти не среща никаква позиция и не се подлага на въпроси.
Повечето руснаци, доколкото може да се разбере от техните средства за масова информация, приемат тази теза без никакви уговорки.
Курков е човек, който се бори срещу всички тези неща по много и различни начини. Почти не минава ден, в който да няма негова статия или радиопредаване, или телевизионно участие в някоя от западните медии, в които той непрекъснато защитава украинската страна. При него е интересно да се знае, че той е изключителен полиглот. Говори свободно минимум шест чужди езика, а се твърди, че се справя с тринадесет“, разказа още Златко Енев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл, излъчен на 2 юни.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg