Сутринта на 25 февруари, ден след като руските бомби започват да падат върху страната му, Андрей Курков, най-известният жив украински писател, получава телефонно обаждане в дома си близо до площад "Независимост“ в центъра на Киев.
Обаждането е от стар приятел, бизнесмен с близки връзки в правителството, който току-що се е сдобил с поверителна информация: Курков, дългогодишен критик на Владимир Путин, е включен в списък на "проукраински активисти“, изготвен от Кремъл, чиито сили могат да превземат столицата за броени дни. Той трябва да се измъкне колкото се може по-скоро.
Случва се така, че точно в този момент Курков работи върху роман за едно по-ранно руско нахлуване, т.нар. съветско-украинска война от 1917-21 г., в която украинските националисти, подпомагани от различни западни сили, за първи път в историята си създават независима република – само за да я видят бързо погълната от новата комунистическа империя, която се издига на изток.
Днес, сто години по-късно, когато Украйна отново е обсадена, Курков е принуден да изостави кашоните си с ценни документи в Киев. Заедно със съпругата си Елизабет Шарп, английска емигрантка, която живее в Украйна от брака им през 1988 г., те са имали време само колкото да съберат някои неща от първа необходимост (храна, лаптопи, зарядни устройства), преди да натоварят колата и да се отправят към Лазаривка, село на 60 мили на запад, където притежават селска къща.
“Андрей Курков в голяма степен е вече международна фигура. Човек, когото четат и чието мнение се следи, зачита и уважава, предимно на Запад“, казва в “Нашият ден“ журналистът Златко Енев, създател на електронното издание “Либерален преглед“ и пояснява:
“Курков е стар неприятел на руско-съветския режим, на руските елити и лично на Владимир Путин. Поне няколко от неговите книги са забранени в Русия, не се издават и не се четат.
Курков започва кариерата си в началото на 90-те години по много интересен начин. Пише първата си книга много бързо, изведнъж се оказва, че няма възможност за издаване. Той я издава със собствени средства. Започва да я продава буквално на улицата. Книгата се разпродава в тираж 25 000. От там започва победният му ход. Курков е не само украински, той е и руски писател. До момента е написал около 24 романа, повечето, от които са издържани в един остър и хаплив стил“.
Степан Бандера
“В момента, в който самият Хитлер осъзнава, че Бандера съвсем не човекът, който ще се съгласи да бъде маша в нечии ръце, той е хвърлен в затвора и умира. Един нацист, убит от нацистите, не е точно представата ни за някакъв идеологизиран нацист. Но при всички случаи руснаците раздухват тази история много сериозно, използват я като основен аргумент за това, че всички украински националисти са нацисти. Нещо, което няма как да бъде прието сериозно извън рамките на една мощна пропагандна кампания, която вътре в Русия почти не среща никаква позиция и не се подлага на въпроси.
Повечето руснаци, доколкото може да се разбере от техните средства за масова информация, приемат тази теза без никакви уговорки.
Курков е човек, който се бори срещу всички тези неща по много и различни начини. Почти не минава ден, в който да няма негова статия или радиопредаване, или телевизионно участие в някоя от западните медии, в които той непрекъснато защитава украинската страна. При него е интересно да се знае, че той е изключителен полиглот. Говори свободно минимум шест чужди езика, а се твърди, че се справя с тринадесет“, разказа още Златко Енев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл, излъчен на 2 юни.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg