Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф.д-р Камен Канев

Рисковете при натравяне с гъби

Снимка: vma.bg

Започна активният сезон за бране на диворастящи гъби. За много хора това е тръпка, хоби и досег с природата. Дъждовете през последните дни са причина горските поляни да се изпъстрят с гъби. Когато става въпрос за гъби, вземането на предпазни мерки е много важно. Дори и те да не са отровни, пак има риск от стомашни проблеми.

За "Нашият ден“ проф. д-р Камен Кънев, ръководител на Клиниката по токсикология във ВМА, коментира, че: 

"Ръстът е в началото на лятото и есента. Тъй като гъбата е един продукт, който се нуждае от вода. Средно около 20 души годишно постъпват в клиниката след натравяне с гъби. Оставам с впечатлението, че бройката варира и от медийното озвучаване. В нашата практика използваме една научно обоснова класификация, която почива и на личното проявление на самата гъбна интоксикация. Това са гъбни отравяния с кратък и дълъг латентен период".  

"Колкото по-бързо стигнете при лекаря, толкова по-добре. Гъбните отравяния с кратък латентен период се характеризират с дразнене на стомашно-чревния  тракт след консумация – това е бясна гъба, дяволска гъба, млечница, оловносива гъба и др. Токсичният гъбен ентероколит, ако не се овладее, води до задълбочаване на симптоматиката", допълва токсикологът.

Едно ранно започнало лечение е гаранция за добър изход. Друг е въпросът, че този добър изход може да се проточи. В някои случаи може да отзвучи за 3-4 часа. Но в други случаи това отнема месеци, твърди проф. д-р Камен Кънев.

Силно отровното вещество мускарин, съдържащо се в червената мухоморка и някои други видове отровни гъби, предизвиква редица клинични оплаквания. Симптомите започват от 15 мин. до 2 часа след приема на гъби и продължават около 2 часа. Мускариновото отравяне се характеризира с брадикардия (забавена сърдечна честота), хипотония (ниско артериално налягане), бронхоспазъм, повишено слюноотделяне, изпотяване, свиване на зениците, диария и повръщане. Може да се прибави и влияние върху вагусовия нерв. Това е най-дългият нерв в тялото и чрез него се атакува цялата нервна система.

Целия разговор с проф. д-р Камен Кънев можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50