Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата днес – нови форми, стари предизвикателства

Снимка: Pexels

Понятието "Книга" е във фокуса на дискусията в това издание на предаването “Гласът на времето”. В нея участват председателят на АБК Десислава Алексиева, издателите Ана Клисарска и Манол Пейков и Светлозар Желев, ръководител на сектор Национален център за книгата.

В предаването се обсъждат различните възможности за съвременно представяне на книгите и достигането им до нови аудитории.

В съвременен контекст в предаването се дискутират пасажи от популярната книга на Жан-Клод Кариер, Умберто Еко и Жан-Филип дьо Тонак "Това не е краят на книгите". Както и въпроси, свързани с грамотността, ДДС, Закон за книгата и авторските права, издателската дейност в България, смисъла на книгите, фестивалите и представянията, различните формати, в които могат да се преживяват книгите.

Десислава Алексиева от АБК акцентира на ангажиментите, които държавата и обществото трябва да изпълнят, за да може всички българи да имат достъп до съвременни книги.

Издателят Манол Пейков говори за смисъла от книгоиздаването, 20-годишния фестивал “Пловдив чете” и Алеята на книгата между 13 и 19 юни на площад “Централен” в Пловдив.

Ана Клисарска обръща внимание и на факта, че книгите могат да се преживяват вече пълноценно и в аудиоформат.

Светлозар Желев говори за фестивала на българската книга в “европейската столица” Брюксел.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – Pexels

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Области на особен интерес" на Силвия Попова

"Области на особен интерес" е името на изложбата на Силвия Попова. Пътят към природата в живописта на художничката минава през събирането и използването на разнообразни дигитални ресурси, запечатващи с пикселизиращите си зеници земната повърхност. Нейните картини са природни, но апроприиращи алгоритмични изображения. Това са кадри от Google..

публикувано на 17.05.24 в 08:10

Много приятни изненади очакват жителите и гостите на Габрово в следващите дни

Дните на хумора и сатирата започват днес (16 май) в Габрово и ще са изпълнени с творчески преживявания, изложби, церемонии за таланти, конкурси, карикатури, куклен театър, концерти, детски събития и разбира се – карнавално шествие с мото "Make Карнавал not war" . Няколко дена, които ще превърнат Габрово в столица на мира, изкуството и хумора,..

публикувано на 16.05.24 в 17:42

Седем години SoFest

От джаз, поп и рок музиката, през театъра и изложбите, SoFest Spring предлага на публиката 4 дни истинско изкуство. От 16 до 19 май на фестивалната сцена в Sofia Live Club пролетното издание ще представи 6 концерта и спектакъла, както и 5 специални премиери. Фестивалът, който вече 7 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, е подготвил..

публикувано на 16.05.24 в 17:03
Иван Кюранов

Красотата в изложба на Иван Кюранов

Иван Кюранов излага свои творби в самостоятелната си изложба "Красота".  Тя съчетава различни подходи и смесени техники – от класическите маслени бои върху платно до съвременни, стилизирани технологични постмодерни трактовки в областта на индивидуалните живописни интерпретации и взаимодействия с фотоизображения, използвани като базов материал.  Някои..

публикувано на 16.05.24 в 13:35

Феникс Върбанов и мъртвото течение в голямата човешка авантюра

Българското, китайското и френското се пресичат в житейското и творческо ДНК на художника Феникс Върбанов , роден от легендарната любов на художника Марин Върбанов (Ван Ман) с китайката Сун Куей. Тази вечер в галерия "Аросита" от 18 ч. художникът ще открие изложбата "Мъртво течение". За първите творчески искри, живота между три култури и..

публикувано на 16.05.24 в 12:45