Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 юни – Международен ден на селфито

Какви рискове крият селфитата в социалните мрежи?

Снимка: Rawpixel

Ако обичате да си правите автопортнетни снимки, днес имате повод за празник, защото 21 юни е Международният ден на селфито.

Селфито е снимка, при заснемането на която снимащият, понякога заедно с група хора, попада в кадъра, и е тясно обвързана с генерирането на основно съдържание в социалните мрежи.

Терминът влиза официално в Оксфордския речник през 2013 г. Първото селфи обаче е заснето още през 1839 г. от американеца Робърт Корнелиус.

“Важно е, когато човек избира, да прави каквото и да е, включително и селфи. Просто да е наясно със себе си – защо сега, защо в такъв момент, какво искам да покажа, как представям себе си, какво харесвам, какво не харесвам. Ако човек е осъзнат, за мен това е възможност, която да ме свърже повече с другите хора, ако не е осъзнат обаче, крие рискове“, казва в “Нашият ден“ психологът Светлана Велкова и допълва:

Създава се една илюзия, че всичко е въпрос на избор – дали ще се харесам, или не. Гледам усмихнатите селфита на другите хора в социалните мрежи. Как това се отразява на мен самата, дали се замислям за собствения си живот. Тази илюзия може да е рискова, че другите хора са щастливи, а аз днес не съм и оттам да тръгне един вътрешен диалог, който няма да е много добронамерен към мен самата.“

“Възможно е селфито да изгражда фалшива представа за нас и състоянието ни. По-големият риск е как възприемам автопортретите на другите хора и какво си казвам за мен, за това как може да съществува човек като мен с другите хора в този свят. Въпрос на престиж е, ако моето селфи няма толкова лайкове, колкото тези на другите, това е едната линия. Другата е, колко добре изглеждат другите и колко интересен живот имат. Ако се опитвам през селфито да не призная, че има части от тялото, които не харесвам, това би било проблем“, посочва още Велкова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43