Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата – спасители на бъдещето

Мечтата на Човека паяк Иван Кристоф и българската реалност

Снимка: ivankristoff.com

Създаването на следващо поколение екстремни спасители или раждането на Спасителя на бъдещето е проект, по който българинът Иван Кристоф, известен като Човека паяк, работи от години. Днес 8-годишният син на Иван също е вдъхновение и коректив в името на мечтата.

"Всяко едно действие на възрастните се копира от малките", казва Иван Кристоф, който осъзнава отговорността си като пример за милиони малки търсачи на приключения. Новите технологии са в ръцете на съвременните деца и в защитена среда могат да работят за спасението, категоричен е смелият мъж, посветил живота си на спасяването в рискови ситуации.

Израснал като син на дипломат от кариерата, Иван се научава да търси пътища към другите и познава рисковете на конфликтите. Разработва своя стратегия за подготовка на ново поколение спасители, която представя пред световни експерти, включително и на световни изложения за безопасност и сигурност. На Dubai EXPO 2020 новаторската методология привлича за пореден път вниманието и на влиятелни лица на деня.

Първото нещо, за което заговаря катерачът, авиатор и спасител, след завръщането си в България от Канада, е за създаването на доброволческа спасителна организация. Сблъсква се с учудване и дори ирония, както и с мнения, че това е работа на държавата и тя е изградила своя монопол.

Когато става дума за спасяване в България, мисленето е старовремско, разочарован е Иван Кристоф. Желанието на Човека паяк е решенията по отношение на животоспасяването у нас да се взимат бързо, ефективно и всеки да бъде щастлив.

Преминавайки през различните етапи "опит-грешка“, Иван Кристоф залага единствено и само на работа с децата. 

Как и защо – чуйте още в звуковия файл.

Снимки – ivankristoff.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Божилов

"Космосът на чудесата": Театрално пътешествие в неизвестното с помощта на науката

На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса. От създателите на "Дългият път към звездите",..

обновено на 08.04.25 в 11:59
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25