Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователни алтернативи във и извън системата

Снимка: odo.bg

Промените в средното образование, обещавани от институциите и очаквани от обществото вече повече от три десетилетия, очевидно не отговарят нито на очакванията, нито на декларираните цели. Разминаването между съвременната реалност и подготовката на децата за нея с методите на "стандартното" образование става все по-драстично и това няма как да се скрие при сравнителните международни изследвания на уменията на учениците. Необходима е промяна на самия модел и идеология на образованието, алармират граждански организации, ангажирани с благосъстоянието на децата и качеството на образователните услуги. Не липсват вече изпитани в други страни модели, не са неизвестни и опитите на наши неправителствени сдружения да въвеждат и усъвършенстват практики, съобразени с нуждите на днешните млади и бъдещето на обществото.

Неотдавна в София бяха представени добрите практики, отличени в селекцията на програмата "Заедно в час". Идеята е да се съберат, опишат и разпространят устойчиви и ефективни практики, насочени към повишаване на благосъстоянието на децата, насърчаването на личната отговорност и принос на участниците в образователния процес и академичния напредък. За четирите отличени добри практики и за ползата от споделянето и подкрепата на общността разказва Борислава Данева, старши специалист "Въвеждащо обучение на учители" в "Заедно в час".


"Общност за демократично образование" е българският опит за въвеждане на модела на демократичното училище, който има дългогодишен живот в други страни по света. На наша почва той се практикува в Центъра за демократично учене от екип ентусиазирани учители и родителска общност. Демократичното образование дава възможност на детето за избор на занимания и дейности спрямо личните интереси и предпочитания. Всяко дете е свободно да определя своята учебна програма, да взема решения кога, какво, как и с кого да учи. Това не изключва отговорността на учителите, които обаче са в съвсем различна спрямо традиционната роля. Те се надяват да споделят опит и вдъхновение на предстоящата годишна конференции на EUDEC – Европейската общност за демократично образование. Открили са дарителска акция, за да могат да изпратят няколко учители от екипа, споделя Иван Николов, режисьор и преподавател в Центъра.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25