През 2022 година Плевенската филхармония започна национално турне с трима титани в музиката под наслов "В света на музиката".
Солисти в новия звезден проект на културния институт са музикантите Веско Ешкенази (цигулка) и Вероника Тодорова (акордеон). Зад диригентския пулт е маестро Георги Милтиядов, който е и аранжор на голяма част от концертната програма на проекта.
В програмата са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за оркестър и солисти. Публиката може да се наслади на музиката на Бах, Вивалди, Моцарт, Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, Куийн и др.
"В света на музиката" е национално турне на Плевенската филхармония, което стартира от Плевен и Троян през месец май и ще премине през сцените на Варна – Летен театър (10 юли), Копривщица - "Фестивал на изкуствата” (21 юли), Бургас – Летен театър (25 юли), Пловдив – Летен театър (26 юли), Сливен – Крепост Туида (27 юли), Ямбол – Лятно кино (28 юли), Стара Загора – Културен център „Стара Загора” (29 юли) и Велико Търново – "Сцена на вековете”, Спортна зала "Васил Левски” (30 юли).
Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Георги Милтиядов е пианист, композитор, аранжор, оркестратор и диригент. Роден е в Бургас през 1998 г. Завършва НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” в родния си град със специалност пиано и продължава обучението си в НМА „Проф. Панчо Владигеров” – София със специалност оперно-симфонично дирижиране. От 2012 г. Милтиядов е в състава „Collegium Musicum” и в екип с диригента Левон Манукян прави аранжименти и симфонични оркестрации за оркестъра и хора на държавните опери в Пловдив и Русе, Шуменска, Плевенска, Сливенска и Разградска филхармонии, група „АКАГА”, „Дани Милев-band” и др. Работил е с певци и артисти като Маргарита Хранова, Руслан Мъйнов, Люси Дяковска, Орлин Горанов, Галя Ичеренска, Стефан Диомов, Тони Димитрова, Еделина Кънева, Милица Гладнишка, Филип Аврамов, Васил Петров, Дани Милев, Дичо, Милена Славова и др. През 2015 г. започва композиторската си кариера в тандем с поета Пейо Пантелеев. Получава наградата „Сребърен гларус” за цялостно творчество за музика по стихове на поета. Милтиядов е носител на Голямата награда за постижения в област „Изкуства” на Фондация „Димитър Бербатов”, над 40 награди от национални и международни конкурси като пианист и поп-изпълнител: „Надежди, таланти, майстори”, „Франц Шуберт”, „Светослав Обретенов”, „Сезони”, „Сладкопойна чучулига”, „Сребърна Янтра”, „Слънце, радост, красота”, „Радост на брега“, „Изгряват звезди”, „Национален конкурс за забавна песен – Пловдив”, „Конкурс за немска и австрийска музика”, „Върбан Върбанов” и др.
Веско Ешкенази е световноизвестен български цигулар, възпитаник на НМУ „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” – София, където учи цигулка при Ангелина Атанасова и проф. Петър Христосков. Още като дете се изявява като солист, а 11-годишен става концертмайстор на филхармония „Пионер” с диригент проф. Влади Симеонов. През 1992 г. завършва двугодишен майсторски клас за солист-изпълнители при проф. Ифра Нийман в „Гилдхол скул” – Лондон, със стипендия от Британския съвет и получава Solo Recital Diploma. Лауреат е на международните конкурси за цигулари „Виенявски” в Познан – Полша, Китайски международен конкурс в Пекин и на „Карл Флеш” – Лондон. Носител на наградата „Музикант на годината 2010” на предаването „Алегро виваче” на БНР. Ешкенази е концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър от 1999 г., с който реализира концерти на най-престижните световни сцени. Солистичната му дейност включва изяви с Кралския Концертгебау оркестър, Класик ФМ, Софийската филхармония, Лондонския филхармоничен оркестър, Английския камерен оркестър, симфоничните оркестри на Монте Карло и на Мексико сити, Холандския филхармоничен оркестър, Пражкия симфоничен оркестър, Ирландския национален симфоничен оркестър, Баховия камерен оркестър – Берлин… Свири под диригентството на Марис Янсонс, Бернард Хайтинк, сър Колин Дейвис Рикардо Шайи, Курт Мазур, Карло-Мария Джулини, Сейджи Озава, Емил Чакъров, Мартин Пантелеев и др. От 1995 г. Веско Пантелеев-Ешкенази се представя в сонатно дуо с пианиста Людмил Ангелов, изнасят поредица концерти в Европа. През 2019 г. Веско Ешкенази е удостоен с отличието „Почетен гражданин” на София. От 2000 г. свири на цигулка „Гуарнери дел Джезу” (Guarneri del Gesu) от 1738, предоставена му от анонимен спонсор в Холандия.
Вероника Тодорова започва обучението си по акордеон при Мариета Жекова в Троянската музикална школа, след което продължава в Дийц-Германия. От 2005 до 2007 г. е студентка в частната Джаз-академия на Ренцо Руджери-Италия, след което завършва и инструментална педагогика в Музикалната академия в Дармщад-Германия. Вероника свири на сцената на едни от най-престижните световни музикални сцени в Германия, Италия, Австрия, Холандия, Норвегия, Финландия, Швейцария, Словакия, Румъния. Носител е на много Първи награди от национални и международни конкурси: Акордеонен конкурс в Пловдив, „Citta di Lanciano” – Италия, „Primus Ikaalinen” – Финландия, „Deutsche Meisterin 2006” – Германия и мн. др. През 2004 г. основава „Вероника Тодорова Бенд”, с който издава първите си два албума „Rosso” и „Balkan Train”, представени и на българската публика през 2008 г. През последните 10 години групата взима участие в редица концерти и фестивали, някой от които с радио HR3 и „Deutsche Welle” в Германия. В момента Вероника участва в международни проекти заедно с музиканти като Кристофър Херман, Рафаел Цвайфел, Райнер Михел, Бодек Янке, Салман Гамбаров, Каролине Тон, Тамара Лукашева, Синтия Завен и др. С част от тях основава и групата „Eurasians Unity”, която печели в Германия престижната наградата „World Music Prise” за 2015 г., а две години по-късно издават с подкрепата на Гьоте институт и първия си албум. През 2020 г., след 17 години извън България, Вероника се връща в родината, основава международен фестивал на музиката и изкуствата „Jam on the river” в Дебнево и намира своето място и на българската сцена. Вероника изпълнява широкоспектърен репертоар от барок, класика и танго-нуево, до собствени композиции и етно-джаз.
Снимки – Плевенска филхармония, ФБ профил на Веско Ешкенази
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg