Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Петър Дънов: За душевната борба между доброто и злото

Снимка: архив

"Именувам се Петър К. Дънов от Варна. 60-годишен, българин, неженен, неосъждан, Учител, показвам: Моето Учение е основано на три главни принципи: Божествената Любов, Божествената Мъдрост и Божествената Истина. От тия три принципа произтича, че е необходим пълен мир и взаимно разбирателство между хората, братството и взаимопомощ за общото благо. Учението ми изключва всяко насилие и изисква абсолютна чистота в мислите, чувствата и действията“. Това е част от протокол за разпит на свидетели, публикуван на страницата на Бялото братство.

В ефира на "Нашият ден“ Галина Герасимова, режисьор, богослов, управител на издателство "Бяло братство", разказва за духовното и културно наследство на учителя Петър Дънов в годишнината от деня на неговото рождение – 11 юли 1864 година.

Петър Дънов се ражда на Петровден във варненското село Николаевка. Последователите му го наричат "Учителя“ или Беинса Дуно. Той е основател на религиозно-философско учение, наричано Всемирно бяло братство, което се самоопределя като езотерично християнство и окултизъм.

"Първите 33 години от живота му не са толкова известни. Но, все пак на рождения му ден можем да повторим отново. Ражда се в дълбоката периферия на Турската империя в семейството на Константин Дъновски и Добра. Събират се два изключително интересни потока на хора с възрожденски дух и такава широта, каквато и днес още не можем да си представим, че съществува", споделя Галина Герасимова.

Дънов е трето дете на свещеник Константин Дъновски на Добра Георгиева. Негов дядо по майчина линия е чорбаджи Атанас Георгиев, български възрожденски поборник за църковна независимост, който, заедно с Иларион Макариополски, пътува до Цариград, за да участва в дебати и битки за независима българска църква. Баща му става първият български свещеник във Варна, който си позволява на чист български език да води службата. И за това е бил преследван от гърците.

Бащата на  Дънов го записва в методистко евангелско училище в Свищов. Петър Дънов заминава за САЩ през лятото на 1888 г. и през септември се записва за студент в посочената Методистка теологическа семинария „Дрю“ в град Медисън. През есента на 1892 г. се записва в Теологическия факултет на Бостънския университет, защитава дипломната работа "Миграцията на германските племена и тяхното християнизиране“ и се дипломира през юни 1894 г. През юли постъпва в Медицинския факултет на Бостънския университет, но искат да се върне в България и да вземе документ за завършен кратък курс по обща медицина.

През 1895 г. Учителят се завръща в България и се установява във Варна. Първата лекция, която държи отново във Варна, е за науката и възпитанието.

Тези две колони – наука и възпитание – в последствие стават целия му живот. Всъщност това, което прави до края на живота си, е да образова и да възпитава", допълва Галина Герасимова.

Тежката болест е преломен момент в живота на Учителя. Ето какво той пише, че преди нея е чел религиозните книги на баща си, но "не е следвал истината“, чувствал е "душевна борба между добро и зло“.

"Стоте години са срок, в който се вижда дали е от Бога или не, защото, ако има живот повече от 100 години, то няма как да не издържи. На 24 февруари 1922 година Учителя открива Школата, която в последствие става два класа – младежки и общ клас. В продължение на 22 години всяка сряда и петък Учителят държи беседи. Дава много задачи, домашни. Много реферати са написани. Тези 22 години са с идеята, човек да изгради качествата на новото съзнание", посочва Галина Герасимова.

Едно от упражненията на Учителя изисква за една седмица да се опитате да не мислите нищо отрицателно и да си записвате с едни плюсчета и минусчета, каква мисъл кога ви е минала през главата. Ако не можете го направете поне за един ден и продължавайте да говорите. В края на беседата, казва, опитайте се поне за няколко часа", припомня Галина Герасимова.

Целия разговор с Галина Герасимова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - Общество Бяло братство

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46

Съкращаване от работа и преизчисляване на пенсия

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Виктория Антонова от Бургас: "Съкратиха ме от работа, но мисля, че уволнението ми е неправомерно. В какъв срок трябва да подам иск през съда? Чуйте отговора в звуковия файл. Снимката е илюстративна – Радио Видин

публикувано на 10.05.24 в 15:10

В Сливен се отбелязват 184 години от рождението на Хаджи Димитър

На 10 май Община Сливен отбелязва 184-тата годишнина от рождението на легендарния воевода Хаджи Димитър. Церемонията по поднасяне на венци и цветя започна в 10 часа на площада, който носи името на Хаджи Димитър. В събитието участват представители от Центъра за подготовка на специалисти, както и множество граждани, желаещи да отдадат почит към паметта на..

обновено на 10.05.24 в 13:34
Виолета Иванова и водещият - Божидар Александров.

Пет континента с мотор: историята на една дама

В последния епизод на рубриката "Разговорът" гост е Виолета Иванова – смела българка, обиколила света на мотор. Тя обяснява за смелостта и дръзкото съзнание, които я водят през хилядите километри по джунгли и океани, разказвайки за хората, които среща по пътя. За Виолета моторът не е просто превозно средство, а начин да реализира мечтите си . "Моят..

обновено на 10.05.24 в 13:01