Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Духът на акварела" – международно триенале във Варна

13
Международното триенале „Духът на акварела” 2022
Снимка: @MorskiPhotoKuker

След Пловдив, където съвсем наскоро се проведе Международният младежки фестивал на акварела, "Духът на акварела" завладя и град Варна.

Морската ни столица е домакин на третото издание на Международното триенале на акварела, което заедно с пловдивския Международен младежки фестивал, се организира от фондация "Международно акварелно общество – България" с президент художничката Селма Тодорова.


Тази година в авторитетното събитие с мото "Духът на акварела" участват художници от 55 държави. В конкурсната програма на фестивала са селектирани 352 творби, от които международно жури, съставено от световноизвестни майстори на акварелната техника е номинирало 32 платна за награди, а 25 са наградените.

Фестивалните дни продължават до 17 юли, но "Духът на акварела" ще владее град Варна до края на месеца с откритите по време на Триеналето акварелни експозиции: сборната изложба на любими български автори "Духът на България" в галерия "Ларго", самостоятелната изложба "Жар" на Краси Тодоров в галерия "Тереза Зиковска" и две изложби на Селма Тодорова, посветени на 60-годишния ѝ юбилей тази година – "АКВА" в галерия "Папийон" и експозицията "С обич", която се открива тази вечер в галерия "Графит".

До 12 август цялата селекция от акварелни шедьоври на участниците в Триеналето може да бъде разгледана в международната изложба в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна, след което ще гостува като пътуваща изложба и в други градове на страната.

Юбилейна изложба с акварел на Селма Тодорова в Le Papillon
За третото издание на "Духът на акварела", за съпътстващите изложби и случайна ли е последователността на провеждане непосредствено един след друг на Международния младежки фестивал на акварела в Пловдив и Международното триенале във Варна, разказва инициаторът и на двете събития – художничката Селма Тодорова, президент на фондация "Международно акварелно общество – България".

Снимки: ФС - Варна. През погледа на един чужденец
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27