Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 11-17 юли

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 11 до 17 юли. Това са някои от акцентите в предаването от 17 юли:

Националната галерия организира мащабна изложба, посветена на изкуството на изтъкнатия български художник Жорж Папазов (1894-1972), чийто творчески път го отвежда от Ямбол до Париж. Изложбата отбелязва 50-годишнината от смъртта му и ще бъде представена в залите на Двореца от 8 ноември 2022 до 26 февруари 2023. Куратор на проекта е д-р Мария Василева, тя е и автор на нов каталог, в който са включени непознати произведения и неизвестни факти от творчеството на Жорж Папазов.

Ново музикално събитие, което подкрепя създаването на нови български популярни песни, се провежда за първи път – песенният конкурс "Мелодията на водата". Професионално жури вече отличи 12 песни-фаворити, чиято премиера публиката ще чуе на гала-концерта на 15 юли в Летния театър на гр. Хисаря. Основател и организатор на фестивала е Иван Димов.

Културно-информационният център на Република Северна Македония продължава своя дългогодишен проект "Свързване". На 30 юни Центърът съвместно с художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров" в Ловеч представи новата изложба със заглавие: "Свобода?!". Това са творби на 15 съвременни македонски и български артисти.

След "Серотонин“ и "Подчинение" на Мишел Уелбек в превод на Александра Велева на книжния пазар у нас, само шест месеца след излизането му във Франция, се появи и "унищожение“. "Приказка, дяволски присъща на Уелбек". Така френската критика определя най-новия роман на писателя. Буквите на заглавието са малки по изричното настояване на Уелбек. Годината е 2027 и във Франция предстоят избори. Политиката зависи в голяма степен от медиите и рекламата. В интернет неизвестни хакери пускат видеа с терористични заплахи. Дошъл ли е краят на човечеството? В какъв свят живее съвременният човек?

"Механиста: 8 портрета на киборги“ е името на самостоятелна изложба с автор художничката Бояна Росса, която до 7 август може да бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В залата са изложени осем платна с големи размери – до три метра. “Механиста: 8 портрета на киборги” е кибер-феминистки манифест, представящ идеята за Аз-а, заедно с всички негови идентичностни характеристики като пол, раса, вид, етнос, националност и класова принадлежност като хибридно и пластично понятие, обусловено от нашето постоянно променящо се взаимоотношение с обкръжаващата среда, животните и машините.

Осмото издание на престижния музикален фестивал "Алегра" и академията, която е част от същата платформа, се провежда в София с музиканти от цял свят в периода между 15 и 23 юли. След седем запомнящи се издания на музикалната сцена в Русе, където през 2014 г. се ражда идеята "Алегра", едноименната фондация взема решение да премести фестивала в столицата.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 17 юли.

Снимка – музикален фестивал "Алегра"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15