"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 11 до 17 юли. Това са някои от акцентите в предаването от 17 юли:
Националната галерия организира мащабна изложба, посветена на изкуството на изтъкнатия български художник Жорж Папазов (1894-1972), чийто творчески път го отвежда от Ямбол до Париж. Изложбата отбелязва 50-годишнината от смъртта му и ще бъде представена в залите на Двореца от 8 ноември 2022 до 26 февруари 2023. Куратор на проекта е д-р Мария Василева, тя е и автор на нов каталог, в който са включени непознати произведения и неизвестни факти от творчеството на Жорж Папазов.
Ново музикално събитие, което подкрепя създаването на нови български популярни песни, се провежда за първи път – песенният конкурс "Мелодията на водата". Професионално жури вече отличи 12 песни-фаворити, чиято премиера публиката ще чуе на гала-концерта на 15 юли в Летния театър на гр. Хисаря. Основател и организатор на фестивала е Иван Димов.
Културно-информационният център на Република Северна Македония продължава своя дългогодишен проект "Свързване". На 30 юни Центърът съвместно с художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров" в Ловеч представи новата изложба със заглавие: "Свобода?!". Това са творби на 15 съвременни македонски и български артисти.
След "Серотонин“ и "Подчинение" на Мишел Уелбек в превод на Александра Велева на книжния пазар у нас, само шест месеца след излизането му във Франция, се появи и "унищожение“. "Приказка, дяволски присъща на Уелбек". Така френската критика определя най-новия роман на писателя. Буквите на заглавието са малки по изричното настояване на Уелбек. Годината е 2027 и във Франция предстоят избори. Политиката зависи в голяма степен от медиите и рекламата. В интернет неизвестни хакери пускат видеа с терористични заплахи. Дошъл ли е краят на човечеството? В какъв свят живее съвременният човек?
"Механиста: 8 портрета на киборги“ е името на самостоятелна изложба с автор художничката Бояна Росса, която до 7 август може да бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В залата са изложени осем платна с големи размери – до три метра. “Механиста: 8 портрета на киборги” е кибер-феминистки манифест, представящ идеята за Аз-а, заедно с всички негови идентичностни характеристики като пол, раса, вид, етнос, националност и класова принадлежност като хибридно и пластично понятие, обусловено от нашето постоянно променящо се взаимоотношение с обкръжаващата среда, животните и машините.
Осмото издание на престижния музикален фестивал "Алегра" и академията, която е част от същата платформа, се провежда в София с музиканти от цял свят в периода между 15 и 23 юли. След седем запомнящи се издания на музикалната сцена в Русе, където през 2014 г. се ражда идеята "Алегра", едноименната фондация взема решение да премести фестивала в столицата.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 17 юли.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg