Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Уганда учениците са по 90 в клас, но муха да бръмне, ще се чуе

Юлия Аткова
Снимка: личен архив

За своето участие в благотворителни инициативи в Уганда и Гана, а и у нас Юлия Аткова е наградена с приза "Скритото добро" от Софийската община. Дамата има повече от 4 десетилетия опит в българското образование. През последната година оглавява училище за сценични изкуства и мениджмънт, в което децата след седми клас усвояват актьорско майсторство, джаз и поп пеене. Юлия Аткова определя себе си като голям мечтател и още по-голям скитник по света.

Тя е майка на две деца и горда баба на шест внучета. Освен това е и любопитен пътешественик, който разказва за благотворителните си мисии в Уганда и Гана. Тя спомена, че отличниците в Уганда получават възможност да учат в чужбина.  Запитах я имала ли е късмета да види в България години по-късно дете, което е срещнала в Уганда. Оказа се, че не. Но пък се е запознала с човек, който знае, че столицата ни е София, защото е завършил медицина там.

Освен почитател на пътешествията Юлия Аткова е любител и на екстремните спортове. Тя очертава образователен маршрут из африканските държави Уганда и Гана, откъдето е донесла необичайни музикални инструменти.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15