Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Иван Кирков: Как битието се превръща от трагедия в комедия?

Снимка: ivankirkov.com

Иван Кирков е един от първите двама професионални стендъп комедианти в България. Всичко започва с една мечта, която довежда Иван Кирков отново в България,  за да създава и развива изкуството на стендъп комедията. Той основава компанията Comedy.bg, а 3 години след това се появява и идеята за клуб за стенъп комедия.

"Животът изглежда трагичен, преди да стане смешен, защото комедията и трагедията са много близки неща. Това, което превръща трагедията в комедия, е, когато отмине малко време и когато можем да се надсмиваме над нещата", споделя в "Нашият ден" Иван Кирков от "Комеди клуб София".

През последните две години артистите, трябваше да преосмислят начина си на работа. Много от тях да пренасочат бързо работата си и да я направят видима в онлайн пространството.

"Дори пандемията може да се погледне от две страни. От една страна, загубихме много възможности за изява, възможности реализиране на творчески планове. Но от друга страна, си починахме малко повече отколкото трябва артистите“, казва Иван Кирков.

Комеди Клуб Подкаст

През 2016 г. степдъп актьорът стартира "Комеди клуб подкаст". "По време на пандемията, нещата ми в уoutube се превъртаха в едни от най-гледаните. Това е и мястото, където можем да поддържаме връзката с феновете. За хората, които се изявяват някъде, пандемията освен липса на работа беше и скъсване на отношенията с хора“, твърди Иван Кирков.

Публиката

Публиката си има лица, но тя си има и своите индивидуалности. "Публиката може да се разглежда по два начина. Като едно цяло, един колектив, един общ организъм. И също като много индивидуалности. В комедията е хубаво да има много хора", посочва Иван Кирков.

Фестивал на комедията

През 2014 година Иван Кирков организира първи фестивал на комедията. Целта е да събере най-добрите стендъп комедианти от страната, Европа и света на една сцена. Фестивалът дава началото на първия бум на стендъп комедията в България.

"Тази година  отново ще организирам гостуване на Джими Кар, който един от най-добрите комедианти в Европа. Това ще се случи по време на фестивала на комедията, който ще се поведе в рамките на три дни от 16.10.2022 г.", споделя Кирков и допълва, че комедиантът има цел да ви разсмива, но когато не успее, всяка минута мълчание забива сто стрели в сърцето му и минутата ти се струва като часове.

Целия разговор с Иван Кирков можете да чуете в звуковия файл.

Иван Кирков е роден в Стара Загора на 30 август 1983 г. Завършва с английски и френски Езиковата гимназия в града. Продължава обучението си в УНСС, а по-късно заминава да учи в Икономическия университет на Виена. В Австрия прекарва почти 10 години от живота си, но решава да се завърне в България и да започне развитието на стендъп комедията в страната.

Иван Кирков има над 1000 професионални представления в кариерата си, сред които 6 пъти е излизал на сцената на Зала 1 НДК, редом с комедиантите на "Комеди Клуб София".

Най-голямо влияние за ранната му кариера на стендъп комедиант изиграват Рики Джервейс и Луи Си Кей. През 2019 г. година по покана на Кирков и "Комеди Клуб София" Луи Си Кей посещава България. През 2016 г. Иван Кирков стартира и първия, все още активен български подкаст – "Комеди Клуб подкаст". Той се превръща в един от любимите проекти на Кирков и има над 500 епизода в Youtube, Spotify, Soundcloud и iTunes.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15