Сборникът с разкази "Делфийската рокля“ е дебютната книга на Димана Симеонова. През 2019 г. тя е сред дипломантите по творческо писане в курса по проза на Творческа академия "Заешка дупка" с лектори Здравка Евтимова и Владимир Зарев.
Авторката прави умела дисекция на женската душа, започвайки не откъде да е, а от роклята – втората кожа на жената. Както Ева свлича змийската кожа от себе си, така Димана Симеонова съблича тайна след тайна, издърпва шевовете на миналото и прекроява реалността, докато накрая не остане жената, като най-голямото произведение на изкуството.
В книгата някои ще срещнат много различни жени, други – само една, но всички разкази напомнят, че жената облича роклята, а не роклята – жената.
Италианският дизайнер Мариано Фортуни през 1907 г. създава и патентова технология за плисиране на коприна, която и до ден-днешен носи неговото име.
От тази плисирана тъкан той създава най-известните си рокли, наречени Delphos, които се превръщат в най-легендарните в историята на модата. Това са рокли-хитони в гръцки стил, които били истинска революция за времето си. На фона на стегнатите в корсети жени с рокли плътно по тялото, произведенията на Фортуни били удобни, леки и елегантни.
Негови клиентки били Сара Бернар и Айседора Дънкан, заради които роклите Delphos станали символ на свободните жени със собствен стил и за всяка дама в Европа било задължително да има такава дреха в гардероба си. Все още никой не може да направи неговата плисирана естествена коприна и всички такива рокли, които звездите носят в наше време, са оригинали на Фортуни от преди повече от век.
Делфийската рокля е призната за една от знаковите рокли в модата и не е загубила актуалност и до днес, освобождавайки жените от налаганите дотогава ограничения, и в същото време остава неуспешно копирана от най-големите модни къщи.
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg