Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Птича мафия и гнездов паразитизъм

кафявоглав трупиал
Снимка: Уикипедия

Кукувиците далеч не са единствените пернати същества, които се изхитрят да прехвърлят другиму отговорността по мътенето и отглеждането на малките си.

Очилатата кокошка, която обитава полупустинните райони на Австралия, например, има сложна стратегия: копае дупка, която облицова с листа, а отгоре ги посипва с пясък, за да запази влагата и топлината от гниенето на листата. Изградените по този начин своеобразни биоинкубатори понякога достигат до 3 м височина, а създаването им понякога отнема месеци, зависи колко листа има наоколо.

След като сложното съоръжение бъде направено, кокошката снася около 20 яйца. След сложния строеж кокошката напълно изоставя малките да се излюпват сами и да се оправят, както намерят за добре. Очилатата или Бисмаркова кокошка не само не полага грижи за потомството, но и го рита, когато го свари да разравя своеобразния пилешки тотем.

очилата кокошка

Термометровата кокошка обитава остров Нова Британия и мястото около вулкана Тавурвур, може да снесе до 50 яйца годишно. Прави го обаче само при температура от точно 33 градуса по Целзий, която измерва изключително прецизно с клюна си.

Яйцата се смятат за деликатес, но събирането им е контролирано, а и доста опасно, тъй като вулканът е активен.

Гнездов паразитизъм

Как кукувиците съумяват да подлъжат другите птички да отгледат децата им? Оказва се, че женските кукувичи чинки наследяват способността да имитират вида на яйцата на гостоприемника си по майчина линия през W хромозомата. Става въпрос за сложно прехвърляне на гени, случило се преди 2 млн. години, което дава възможност на чинката да имитира поне 4 различни вида яйца. Но тази генетична архитектура има слаба страна. Жертвите също еволюират все по-сложни окраски на яйцата и стават все по-чувствителни към малките различия, разпознавайки своите от чуждите.

Тотално различна стратегия използва яйчената мафия

Кафявоглавият трупиал например снася напълно различни яйца в чуждото гнездо и оттам насетне го наблюдава. Ако птичката има неблагоразумието да изхвърли чуждото яйце, трупиалът, подобно на мафиотски главатар, пристига и разтурва цялото ѝ гнездо, изхвърляйки всичките ѝ яйца. С еволюцията птиците, превърнали се насила в приемни родители, се принуждават да отгледат и чуждото птиче, за да успеят да запазят своите.

Никола Кереков разказва за яйчената мафия и гнездовия паразитизъм.

Снимки – Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45