В навечерието на 6 септември, когато България отбелязва една от най-паметните дати в своята история – Съединението на Княжеството и Източна Румелия търсим историческата истина и личният поглед в документалните архиви, съхранени в "Златния фонд" на БНР.
Случило се през 1885 г. то може да се нареди на върха на най-значимите постижения в българската история. Съединението е собствен подвиг на българския народ, извършен против установеното от Великите сили статукво и без пряката подкрепа на чужди сили.
В аудио архив от 1985 г. от "Златния фонд" на БНР историкът акад. Христо Христов, отбелязва със съжаление, че "една велика дата, но доста забравена за първи път се чества годишнина на съединението". Изминал е век от Съединението.
"Да се проникне в миналото, да се свърже това минало с настоящето и ето много хубаво стана, че ръководните партийни и държавни органи, решиха специално Секретариатът на ЦК на БКП да се чества и в областта на науката и в областта на цялостния обществен живот, тази важна сто годишнина на Съединението на северна е южна България", посочва проф. Христо Христов.
През 1995 г. военният историк и полковник от запаса Георги Марин пресъздава разказите на дядо си за събитията в Голямо Кунаре, днес Съединение.
"В Голямо Кунаре се е укривал Захари Стоянов и другите ръководители на съединисткото движение. Основните движещи сили в Голямо Кунаре са Христо Македонски, Продан Тишков – Чердафона и Стоян Средев. Същевременно им е помагал и д-р Хотински, който е бил околийски лекар. Моят дядо е бил много близък със Стоян Средев и той го включва в тази група“, споделя полковникът от запаса.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg