Всяка година на 21 септември светът отбелязва Деня на мира, обявен от Общото събрание на ООН за ден, посветен на укрепването на идеалите за мир. Тази година се навършват 30 години от приемането на Декларация на Общото събрание на ООН за правото на народите на мир. По този повод темата на Международния ден на мира е "Правото на народите на мир”.
Годишнината от приемането на декларацията открива уникална възможност да се припомнят принципите, на които тя е основана.
Седмица на мира се отбелязва в София, а днес – за 41-ви път – светът чества Международния ден на мира, обявен от Общото събрание на ООН.
Тази година автори на програмата на Седмицата в страната ни са – Дружеството на ООН за България, Фондация "Докосни дъгата" и инициативата "Пробег на мира".
Това поясни за БНР Виолета Ангелова, която е част от екипа на центъра, организатор на Пробега на мира.
"През изминалите дни посетихме няколко училища, говорихме с деца на тема мир, посадихме няколко дръвчета, които са посветени на мира в парка в Борисовата градина, в парка "Св. Св. Петър и Павел" в Северен парк, в Западен парк, в Южния парк. Много голяма е програмата, която може да се види на сайта ни https://www.peacerun.org/bg/"
Днес дърво на мира ще засадят посланиците на Гърция и Индия у нас, а официалното честване ще е по обед пред Паметника на Незнайния воин.
Христо Стоичков участва във видеоклип, озаглавен "Мирът започва от мен“, който ще бъде част от учебната програмата на училищата в България, реализирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Столичната дирекция "Спорт и младежки дейности".
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg