Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Студио Мирикъл“ или за достойния творчески живот на хората с нарушено зрение

Катрин Витали, Мария Мира Христова и Нели Стойчева
Снимка: БНР

За музиката, светлината и възможните избори в живота и изкуството като издигане над изпитанието разказват музикантите от “Студио Мирикъл“ в ефира на “Нашият ден“.  “Студио Мирикъл“ е група, създадена от хора с нарушено зрение.

Музиката е важна не само за нас, хората с определено увреждане, а изобщо за човешката душа. Тя лекува, тя издига и кара човека да се чувства щастлив, да не усеща болката, страданието, да се изтръгне от тежките места и да застане на друго място“, казва един от организаторите на групата Нели Стойчева и допълва:

“Когато сформирахме групата, първият ни подтик беше да пеем съвместно. Усетихме, че толкова ни липсва това да пеем заедно, че е дошъл моментът да направим крачката и да го организираме. Ние сме били колеги в “Хора на слепите“ и още сме колеги там, но той функционира много епизодично. Това се случи през януари на 2020 г., точно преди пандемията.

Така се събрахме тези, които имаме общи интереси, харесваме една и съща музика и знаем, че имаме качества. Поканихме колегите, събрахме се шест човека, още не бяхме направили първа репетиция, дори не бяхме решили какви песни ще пеем и вече ни бяха поканили за участие в концерт. Това беше първото чудо. За съжаление след тази изява настъпи пандемията и се почувствахме заклещени, но много общувахме и тогава се роди нещо друго, започнахме да се подкрепяме с думи и слова и желание да работим дистанционно“, разказва още тя в интервю за БНР.

Мисията…

“Основната мисия на нашата дейност е достойният творчески и съзидателен живот на хората с увреждания. Искаме да докажем, че човекът, който може, може, независимо какво изпитание му е предоставил животът. Обществото си позволява да се държи снисходително с хората с увреждания и дори пренебрежително. Целта ни е да не будим съжаление, защото хората се страхуват да се срещат със страданието. Всяко страдание изглежда чудовищно и страшно. Основата ми цел е да се покаже, че тези хора са фини същества с висока чувствителност, с големи възможности, просто трябва де се намери пътят и да им се даде възможност да покажат какво могат, да покажат, че човешкият дух е много повече от едно крехко тяло“, посочва още тя.

“Музиката е с мен още от ранна детска възраст, колкото и клиширано да звучи. Занимавах се с пеене още при постъпването си в училище за деца с нарушено зрение. Беше съвсем естествено да се включа в делото на “Студио Мирикъл“, казва в “Нашият ден“ Катрин Витали, журналист в програма “Христо Ботев“, музикант и певица.

“Считам, че съчетавам успешно музиката и журналистиката. Това при мен се случва съвсем естествено. В началото на сформирането на групата бяхме шест човека. Много бързо се сплотихме и певчески, и като цяло. Почувствах колегите си като едно голямо семейство. Музиката е общата ни кауза, тя ни обединява“, разказва още тя.

Колко трудно се живее с нарушено зрение в България?

“Стремя се да гледам на нещата от друг ъгъл, доколкото това е възможно в тази агресивна градска среда. Според мен е важно как гледаме на живота, винаги съм се стремяла да следвам сентенцията, че “животът е 10% от това, което ти се случва и 90% е начинът, по който реагираш на случващото се“, разказва още Катрин в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15
Капка Касабова

Капка Касабова за новата си книга "Анима"

Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница"  (2017). С тези си..

публикувано на 22.07.25 в 10:05

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18