Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Танева: На избори овластяваме, не наемаме на работа

Снимка: БГНЕС

Съставянето на правителство не може да бъде пренебрегнато като фактор за нашето ежедневие. Има ли обаче комуникационна война в стремежа към него?

“Не мисля, че има комуникационна война между политиците и гражданите. Мисля, че по-скоро повечето участници са добронамерени и според ролята си се опитват да преминат през този сложен процес. Имаме нужда от истински диалог“.

Това каза в интервю за БНР политологът Албена Танева.

“Ние гражданите сме публика в смисъла на публичност, но не сме публика в смисъла на зрители. Работата ни, в който и да е модел на демокрация, е да бъдем участници и то всички видове участници – има разумни, неграмотни, незаинтересовани, лековерни и др.“, казва още тя в “Нашият ден“ и подчертава:

“Забелязва се стремежът да се действа предпазливо, за да може да се задържи и без това крехката подкрепа за отделните политически сили, но и желанието за участие“.

“Работата в политиката не е като наемане на работа. Особено в предизборни ситуации се забелязват такива реплики от страна на кандидатите, че те се “явяват пред народа“ като пред работодател и след това нещо ще отчитат като изпълнители. Смятам, че това е една изключително неправилна метафора за политическия процес.

Доц. д-р Албена Танева

Когато отидем на избори, ние овластяваме, не наемаме на работа и не сме работодатели. Политическата отговорност на овластените, които са заявили, че ще се кандидатират, че имат програма, че имат намерение, че са обявили по какви теми ще работят, отговорността им нататък, е да могат да намират решения не само в лесни ситуации“, посочва още Танева.

Според нея “политическите сили трябва да развият умения не да водят пазарлъци и да мислят през това как ще могат да бъдат овластени, за да правят каквото си искат, а за да взимат отговорни решения“.

Знаците...

“Второто, което ще кажа по този повод, е за знаците и отношението на публиката. Това, че не са отишли да гласуват много хора. Гражданите не могат да търпят повече упражнението – отивам в политиката, за да направя през нея каквото си искам. Едно от хубавите неща от честото упражняване на изборните ни права е, че има ефект на подобряване на гражданското знание“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52

Студентски театрален фестивал в Хасково за трета поредна година

На 24 юни в Хасково се открива третото издание на единствения студентски театрален фестивал в България "Сцена на края на града". За програмата и участниците е разговорът със Стелиян Николов, директор на ДКТ "Иван Димов" – Хасково. Ето какво каза Стелиян Николов в ефира на предаването “Нашият ден”: "Фестивалът се провежда за трета поредна..

обновено на 24.06.24 в 12:34

Фестивалът на дивите цветя в Родопите с 11-о издание

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" представяме единадесетото издание на Фестивала на дивите цветя в Родопите. Тази година фестивалът поставя акцент върху изложението на местни производители, предлагащи екологично чисти продукти от планинския район. Илия Годев , организатор на фестивала, разказва за събитията и акцентите на..

обновено на 24.06.24 в 11:07
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20