Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Танева: На избори овластяваме, не наемаме на работа

Снимка: БГНЕС

Съставянето на правителство не може да бъде пренебрегнато като фактор за нашето ежедневие. Има ли обаче комуникационна война в стремежа към него?

“Не мисля, че има комуникационна война между политиците и гражданите. Мисля, че по-скоро повечето участници са добронамерени и според ролята си се опитват да преминат през този сложен процес. Имаме нужда от истински диалог“.

Това каза в интервю за БНР политологът Албена Танева.

“Ние гражданите сме публика в смисъла на публичност, но не сме публика в смисъла на зрители. Работата ни, в който и да е модел на демокрация, е да бъдем участници и то всички видове участници – има разумни, неграмотни, незаинтересовани, лековерни и др.“, казва още тя в “Нашият ден“ и подчертава:

“Забелязва се стремежът да се действа предпазливо, за да може да се задържи и без това крехката подкрепа за отделните политически сили, но и желанието за участие“.

“Работата в политиката не е като наемане на работа. Особено в предизборни ситуации се забелязват такива реплики от страна на кандидатите, че те се “явяват пред народа“ като пред работодател и след това нещо ще отчитат като изпълнители. Смятам, че това е една изключително неправилна метафора за политическия процес.

Доц. д-р Албена Танева

Когато отидем на избори, ние овластяваме, не наемаме на работа и не сме работодатели. Политическата отговорност на овластените, които са заявили, че ще се кандидатират, че имат програма, че имат намерение, че са обявили по какви теми ще работят, отговорността им нататък, е да могат да намират решения не само в лесни ситуации“, посочва още Танева.

Според нея “политическите сили трябва да развият умения не да водят пазарлъци и да мислят през това как ще могат да бъдат овластени, за да правят каквото си искат, а за да взимат отговорни решения“.

Знаците...

“Второто, което ще кажа по този повод, е за знаците и отношението на публиката. Това, че не са отишли да гласуват много хора. Гражданите не могат да търпят повече упражнението – отивам в политиката, за да направя през нея каквото си искам. Едно от хубавите неща от честото упражняване на изборните ни права е, че има ефект на подобряване на гражданското знание“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00