Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Танева: На избори овластяваме, не наемаме на работа

Снимка: БГНЕС

Съставянето на правителство не може да бъде пренебрегнато като фактор за нашето ежедневие. Има ли обаче комуникационна война в стремежа към него?

“Не мисля, че има комуникационна война между политиците и гражданите. Мисля, че по-скоро повечето участници са добронамерени и според ролята си се опитват да преминат през този сложен процес. Имаме нужда от истински диалог“.

Това каза в интервю за БНР политологът Албена Танева.

“Ние гражданите сме публика в смисъла на публичност, но не сме публика в смисъла на зрители. Работата ни, в който и да е модел на демокрация, е да бъдем участници и то всички видове участници – има разумни, неграмотни, незаинтересовани, лековерни и др.“, казва още тя в “Нашият ден“ и подчертава:

“Забелязва се стремежът да се действа предпазливо, за да може да се задържи и без това крехката подкрепа за отделните политически сили, но и желанието за участие“.

“Работата в политиката не е като наемане на работа. Особено в предизборни ситуации се забелязват такива реплики от страна на кандидатите, че те се “явяват пред народа“ като пред работодател и след това нещо ще отчитат като изпълнители. Смятам, че това е една изключително неправилна метафора за политическия процес.

Доц. д-р Албена Танева

Когато отидем на избори, ние овластяваме, не наемаме на работа и не сме работодатели. Политическата отговорност на овластените, които са заявили, че ще се кандидатират, че имат програма, че имат намерение, че са обявили по какви теми ще работят, отговорността им нататък, е да могат да намират решения не само в лесни ситуации“, посочва още Танева.

Според нея “политическите сили трябва да развият умения не да водят пазарлъци и да мислят през това как ще могат да бъдат овластени, за да правят каквото си искат, а за да взимат отговорни решения“.

Знаците...

“Второто, което ще кажа по този повод, е за знаците и отношението на публиката. Това, че не са отишли да гласуват много хора. Гражданите не могат да търпят повече упражнението – отивам в политиката, за да направя през нея каквото си искам. Едно от хубавите неща от честото упражняване на изборните ни права е, че има ефект на подобряване на гражданското знание“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31