Съставянето на правителство не може да бъде пренебрегнато като фактор за нашето ежедневие. Има ли обаче комуникационна война в стремежа към него?
“Не мисля, че има комуникационна война между политиците и гражданите. Мисля, че по-скоро повечето участници са добронамерени и според ролята си се опитват да преминат през този сложен процес. Имаме нужда от истински диалог“.
Това каза в интервю за БНР политологът Албена Танева.
“Ние гражданите сме публика в смисъла на публичност, но не сме публика в смисъла на зрители. Работата ни, в който и да е модел на демокрация, е да бъдем участници и то всички видове участници – има разумни, неграмотни, незаинтересовани, лековерни и др.“, казва още тя в “Нашият ден“ и подчертава:
“Забелязва се стремежът да се действа предпазливо, за да може да се задържи и без това крехката подкрепа за отделните политически сили, но и желанието за участие“.
“Работата в политиката не е като наемане на работа. Особено в предизборни ситуации се забелязват такива реплики от страна на кандидатите, че те се “явяват пред народа“ като пред работодател и след това нещо ще отчитат като изпълнители. Смятам, че това е една изключително неправилна метафора за политическия процес.
Когато отидем на избори, ние овластяваме, не наемаме на работа и не сме работодатели. Политическата отговорност на овластените, които са заявили, че ще се кандидатират, че имат програма, че имат намерение, че са обявили по какви теми ще работят, отговорността им нататък, е да могат да намират решения не само в лесни ситуации“, посочва още Танева.
Според нея “политическите сили трябва да развият умения не да водят пазарлъци и да мислят през това как ще могат да бъдат овластени, за да правят каквото си искат, а за да взимат отговорни решения“.
Знаците...
“Второто, което ще кажа по този повод, е за знаците и отношението на публиката. Това, че не са отишли да гласуват много хора. Гражданите не могат да търпят повече упражнението – отивам в политиката, за да направя през нея каквото си искам. Едно от хубавите неща от честото упражняване на изборните ни права е, че има ефект на подобряване на гражданското знание“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg