Какво иска да постигне турският президент Ердоган с новия Закон за медиите – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на БНР Тайфур Хюсеин, журналист от "Obzornews.bg"
"Всичко това, което се случва през последните години в Турция, вече придобива законова рамка. Много от опозиционните турски журналисти все още са в турските затвори. Една част от тях избягаха в чужбина. Това се случваше без закон, но ето че вече имаме и закон, насочен най-вече към социалните медии – болезнената рана на Ердоган, която той така и не можа да постави под контрол. Защото традиционните медии са под тотален контрол на управляващите. Социалните медии се използват основно най-вече от колегите, които са извън границите на Турция и вече имаме колеги в Германия, Швеция, дори в САЩ, които са нападнати и бити от турските специални служби буквално на улицата в държавите, в които живеят. И тези побои се представят като голям успех за турските служби в самата Турция, и като се тиражират в медиите на Ердоган, които публикуват снимки от тези побои. Няма да ме изненада "дългата ръка" на Ердоган да достигне и до нас тук, в България и може той да не се ограничи само до тролски атаки в профилите ни в социалните мрежи."
Кои са забранените теми в Турция
"Тъй като в средата на 2023 година предстоят парламентарни избори, които за Ердоган са задължителни да бъдат спечелени, за да може всичко да продължи, както си е досега, т.е. той се дразни, на първо място, ако някой коментира какво се е случило по време на опита за преврат 2016 година. Как е възможно лично президентът Ердоган никога да не е давал показания, защо нямаше задържани негови министри, както и нито един опозиционен лидер. Защо комуникационните канали тогава бяха блокирани. Все още не е ясно какво се е случило тогава.
Други въпроси, свързани с корупционни скандали, са, как е възможно депутати от управляващата партия, които са от по-бедните райони на страната, да имат имущества, които се равняват на милиони долари. Как е възможно Турция, откак Ердоган е на власт, да се е превърнала в пресечна точка на различни контрабанди. Това са част от темите, които в никакъв случай не бива да бъдат повдигани от журналисти, според Ердоган. Както и въпросите, свързани търговията на оръжие сега, по време на войната в Украйна – как е възможно, от една страна, да си в близки отношения с Путин, а от друга, да търгуваш и предоставяш турски дронове на Украйна. Да не забравяме, че въпросните дронове се произвеждат от по-малкия зет на Ердоган, който получи изключителна подкрепа от целия държавен апарат и цялата тази система работи за неговия имидж, а индиректно за имиджа на Ердоган. Заради всичко това, което се случва, не трябва да ни дава повод да си мислим, че опозицията с лека ръка ще спечели изборите в Турция."
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg