Разказваме историята на Бойко Гълъбов от София. Той е авиомеханик и е един от хората, които знаят всичко за самолетите. Занимава се с тяхната поддръжка от близо 40 години. Вече е пенсионер, но продължава да споделя дните си с огромните бели птици, както често ги наричаме. Казва, че “работата е екипна, сервизирането на самолетите е на зони, безопасността на полета е издигната в култ, както и личната, и колективната отговорност“.
Споделя, че “един отбор играе добре, когато определен играч вкарва голове“. Задължителен е тристепенният контрол на сигурност. Определя самолета като жив организъм, който неизбежно старее и трябва да бъде добре поддържан. Зоната, за която отговаря той, е управление на самолета или т.нар Flight control.
Оказва се, че битката с корозията е най-голяма, а пестенето на гориво може да се осъществи и благодарение на лаковото покритие, самолетите се състоят от хиляди агрегати, а от голямо значение е дори изправността на масичката за хранене.
Бойко Гълъбов обича да чете книги, а мисълта за работата понякога не го напуска дори, когато си е вкъщи. Женен е от 42 години, има две дъщери, за които е сигурен, че могат да бъдат определени като добри хора и добри личности.
В ефира на “Нашият ден“ той говори за изборите в живота, за мечтите, за посоките, за страданието на самолетите и борбата с корозията. Говори също за излитанията и кацанията, както и за колективната работа и отговорността.
Каква е височината, на която се издигат самолетите и каква е височинната норма?, разказва Гълъбов в интервю за БНР.
“10 км, 10 000 метра, режимът е в този порядък, в който икономиите на гориво и комфортът са най-добри – скорост от 800- 900 км“.
Разстоянието между хората…
“Определено днес сме по-разделени, отколкото вчера. Нарушен е колективният дух, липсва усещането за колективизъм, надделява индивидуалността най-вече заради това, че хората искат да получат паричното възнаграждение, което им се полага“, посочва още той.
“Идват да се обучават млади хора, има интерес, но не е така застъпен, както в миналото. Обучението е сериозно, имаме идеята всяка младо момче, което дойде, да бъде обгрижвано с идеята след това да унаследи и да стъпи здраво на краката си. Такъв специалист се изгражда с години, не веднага“, разказва още Бойко Гълъбов в интервю за БНР.
“Специално в нашата компания се залага повече на кадри като мен – по-възрастни и по-смазани в едно отношение, но и младите не са за пренебрегване“, посочва още той.
Какво е нужно за професията?
“Възпитание, природна даденост и не на последно място самоконтрол“, казва още Гълъбов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg