Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Кой се грижи за безопасността на полетите?

Възпитание, природна даденост и самоконтрол – трите качества на авиомеханика

4
Бойко Гълъбов (авиомеханик)
Снимка: личен архив

Разказваме историята на Бойко Гълъбов от София. Той е авиомеханик и е един от хората, които знаят всичко за самолетите. Занимава се с тяхната поддръжка от близо 40 години. Вече е пенсионер, но продължава да споделя дните си с огромните бели птици, както често ги наричаме. Казва, че “работата е екипна, сервизирането на самолетите е на зони, безопасността на полета е издигната в култ, както и личната, и колективната отговорност“.

Споделя, че “един отбор играе добре, когато определен играч вкарва голове“. Задължителен е тристепенният контрол на сигурност. Определя самолета като жив организъм, който неизбежно старее и трябва да бъде добре поддържан. Зоната, за която отговаря той, е управление на самолета или т.нар Flight control.

Оказва се, че битката с корозията е най-голяма, а пестенето на гориво може да се осъществи и благодарение на лаковото покритие, самолетите се състоят от хиляди агрегати, а от голямо значение е дори изправността на масичката за хранене.

Бойко Гълъбов обича да чете книги, а мисълта за работата понякога не го напуска дори, когато си е вкъщи. Женен е от 42 години, има две дъщери, за които е сигурен, че могат да бъдат определени като добри хора и добри личности.

В ефира на “Нашият ден“ той говори за изборите в живота, за мечтите, за посоките, за страданието на самолетите и борбата с корозията. Говори също за излитанията и кацанията, както и за колективната работа и отговорността.


Каква е височината, на която се издигат самолетите и каква е височинната норма?, разказва Гълъбов в интервю за БНР.

“10 км, 10 000 метра, режимът е в този порядък, в който икономиите на гориво и комфортът са най-добри – скорост от 800- 900 км“.

Разстоянието между хората…

“Определено днес сме по-разделени, отколкото вчера. Нарушен е колективният дух, липсва усещането за колективизъм, надделява индивидуалността най-вече заради това, че хората искат да получат паричното възнаграждение, което им се полага“, посочва още той.

“Идват да се обучават млади хора, има интерес, но не е така застъпен, както в миналото. Обучението е сериозно, имаме идеята всяка младо момче, което дойде, да бъде обгрижвано с идеята след това да унаследи и да стъпи здраво на краката си. Такъв специалист се изгражда с години, не веднага“, разказва още Бойко Гълъбов в интервю за БНР.

“Специално в нашата компания се залага повече на кадри като мен – по-възрастни и по-смазани в едно отношение, но и младите не са за пренебрегване“, посочва още той.

Какво е нужно за професията?

“Възпитание, природна даденост и не на последно място самоконтрол“, казва още Гълъбов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: личен архив

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50