"О, щастливи дни" от Самюъл Бекет е най-новото заглавие в афиша на Театрална работилница "Сфумато". Постановката по пиесата на големия ирландски драматург е дело на проф. Маргарита Младенова.
"Сред галерията Бекетови клоуни – особено място заемат двамата "щастливци" – Уини и Уили.
Подобно вселенската душа от Чеховата "Чайка" Уини не знае "коя е и какво я чака", но е побрала "целия живот, целия живот, целия живот" и носи тежката му благословия като чудо, пред което е отговорна. Като препълнена скъпоценна чаша, от която не бива да се прахоса нито капка. Няма хленч, няма ропот.
Има надежда в скрития смисъл на това точно ти – да си жив. Защото "можеше да е вечния студ", да те няма.
През нейното храбро "винаги нещо остава" просветва великата жал на Бекет към анонимното човешко същество и удивлението му пред онова, което ни "помага да живеем с раните си". Въпреки всичко. Досега".
Маргарита Младенова
Ролите на Уини и Уили изпълняват актьорите Светлана Янчева и Рашко Младенов.
Сценографията е на Никола Тороманов, композитор – Христо Намлиев.
Премиерните представления са на 25 ноември и на 2 и 13 декември от 19 часана голямата сцена в "Сфумато".
В звуковия файл можете да чуете разговора с Маргарита Младенова по повод премиерата на "О, щастливи дни", както и коментара ѝ за ситуацията в Народния театър "Иван Вазов", заради конфликта между режисьора Александър Морфов и пиара Велислава Кръстева.
"Ние трябва да сме взискателни повече към себе си, отколкото към всичко друго, и тогава да изразяваме своите несъгласия. Иначе какво правим – шумим, брате, шумим. Какъв е ефектът от всичко това? Какъв е резултатът от цялата тази дандания?
Искам, предпочитам и работя за естетически скандали, каквито липсват. А не за такъв род скандали".
Снимки: Яна Лозева
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg