През тази година се отбелязват 200 години от смъртта на Е.Т.А. Хофман – писател от епохата на романтизма, композитор, диригент, художник, сценограф, но и юрист, какъвто е бил през по-голямата част от живота си. Най-известен е като автор на приказки, а у нас е превеждан още от края на 19-и век – първоначално от френски и руски, а след това от немски език.
Много известни писатели от различни краища на света са били под влияние на неговите произведения – Едгар Алън По, Дикенс, Уолтър Скот, Байрон, Булгаков, Оскар Уайлд, Хуго фон Хофманстал, Херман Хесе и Томас Ман, Достоевски, Балзак, Бодлер, Гогол…
У нас годишнината беше отбелязана с откриването на изложбата "Е. Т. А. Хофман – документи от Бамберг в репродукции", разположена в централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Това са 42 репродукции – рисунки на Е. Т. А. Хофман, негови сценографски проекти, карикатури, нотни партитури и ръкописи на произведения, част от архива на библиотеката в Бамберг, Гермния.
Инициатор на проекта "Е. Т. А. Хофман – документи от Бамберг в репродукции" е проф. д-р Бернхард Шемел. "Unheimlich fantastisch. E. T. A. Hoffmann 2022" е надсловът, под който протичат и целогодишните чествания в Германия.
Изложбата може да бъде разгледана до 5 декември 2022 г. в Централното фоайе на Националната библиотека.
Чуйте проф. Ангел Ангелов.
Снимки – Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий"
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg