Българският символ на триъгълника на знанието е София Тех Парк, там където се случва връзката между образованието, науката и бизнеса. Най-интригуващото на територията на технологичния парк е българският суперкомпютър. Приоритетните области за развитие и дейност на София Тех Парк са информационни и комуникационни технологии, науки за живота, зелени енергии, образование, предприемачество, иновации, подкрепа на стартиращия бизнес.
"Екипът на Discoverer прецени, че е време да разширим неговите възможности с нещо, което липсваше при първоначалната конструкция, а именно графични ускорители и повече памет“, обяснява в "Нашият ден“ председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев.
И допълва, че за да има изкуствен интелект, машините трябва се обучат да достигнат в максимална степен свободата на аналогии на създаване. Но още сме далеч от това. За да решаваме задачи в сферата на изкуствения интелект и големите бази данни, са необходими компютри с графични ускорители, върху които, използвайки математиката на невронните мрежи, да може да се симулира начинът, по който работи човешкият мозък.
Суперкомпютърът може да обработва огромни масиви данни, което ще намери приложение в медицината, в прогнозите на климатичните промени, в анализа на трафика и в други общественозначими дейности.
"Екипът на българският суперкомпютър успя да създаде разбираемост за възможностите и в момента има академични и бизнес потребители от почти цяла Европа.
"Discoverer е един елемент в общата система за контрол, мониторинг и подобряване живота на хората в София. Добрата новина е, че Столична община има няколко проекта с прилагането на иновативните технологии с оглед на измерването на качеството на средата, в която живеем. Най-популярна е системата за измерване качеството на въздуха. Но и транспортната система е важна“, казва Петър Статев.
"През последната година София Тех Парк разработи три нови инкубационни програми. Първата е новата инкубационна програма, която в същност е идея за развитие на иновационната екосреда на територията на София Тех Парк и на България. Чрез създаване на стартиращи предприятия освен инкубиране идеята е да включим новата програма за акселериране на процесите, но да заложим най-вече на технологичния трансфер“, посочва Костадин Петков, член на Надзорния съвет на София Тех Парк.
В технологичния парк функционират 11 лаборатории, създадени с подкрепата на водещи експерти от академични институции като Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Техническия университет – София, Медицинския университет – София. Лабораториите в рамките на комплекса извършват независима и съвместна научноизследователска дейност, резултатите от която ще бъдат широко разпространявани.Изключително важно е развитието на съвместният инкубатор с Европейската агенция за ядрени изследвания.
"Необходимо е да се създаде Асоциация на Балканските технологични паркове. В момента се водят преговори с партньори от Гърция, Турция от Румъния, Сърбия, Словения, Черна гора, за да работим заедно, защото няма смисъл да се инвестират пари и да имаме еднакви лаборатории със сходно оборудване. Може да се използва тази връзка, която дава суперкомпютърът с други суперкомпютри в Европа и на Балканския полуостров“, казва Костадин Петков.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити. През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..
Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg