Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Евтимова: Интересна година въпреки мрачната сянка на войната

| обновено на 20.12.22 в 16:04
Здравка Евтимова
Снимка: Жанет 45

За втора поредна година програмата за култура на БНР “Христо Ботев“ организира кампанията "Българските посланици на културата". Идеята е да бъдат отличени изтъкнати български писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци и композитори, представители на танцовото изкуство и пр., които със своето творчество през 2022 година прекрачват географските граници на страната ни. Това са българи, които правят България разпознаваема в световното културно пространство.

“2022 година беше една година, изпълнена с много напрежение и с много трагични събития. Агресията на Путин срещу Украйна даде своето отражение и не би могло да бъде по друг начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ известната и обичана писателка Здравка Евтимова, един от Българските посланици на културата за 2021 г.

“Има поговорка, че трудностите са истинският маршрут, който изковава характера и дава възможност да укрепне и волята, и желанието, и способностите на пишещия човек. На човека, който се занимава с изкуство. Тази война не може да не даде отражение, тъй като работя и с млади автори в Софийския университет, работя с автори, които създават своите първи и втори книги. Мога да кажа, че думите, които чета, ме изпълват с надеждата за бъдещето на човечеството“, казва още тя в интервю за БНР.

Книгите, които ще останат...

“Онези произведения на изкуството, които правят човечеството по-човечно, ще останат. Смятам, че през тази година имаше такива. Много интересна година въпреки огромната, мрачна и съсипваща сянка на войната.

Лично за мен излезе един роман “Резерват за хора и вълци“, в САЩ излезе романът ми “Зелените очи на вятъра“ и написах един роман, който ще има своята премиера първо в САЩ.

Не искам да поставям фокуса върху това, което аз съм постигнала. Искам да го поставя върху голямата сила на младостта в областта на белетристиката. Хора, които умеят да пишат и не се страхуват да застанат на острието на бръснача на социалните явления. Искам да посоча сборника с разкази на Радослав Бимбалов, една прекрасна книга, а също и този на Йорданка Белева.

През тази година празнувахме и 80-годишнината на проф. Боян Биолчев, чиято книга “Преселението“ прави всеки един под българското небе много по-силен и много по-влюбен в улицата. Горещо препоръчвам тази книга!“, казва още писателката.

Българската литература....

“Българската  литература днес има огромен шанс да се развива, защото, ковейки се, става ковач. Авторите живеят в трудностите, в сянката на войната, в опасенията от онова, което се случва. Имаме възможност да направим така, че да създадем книга, която да бъде заслужено запомнена. Всеки един човек не е просто разказ, а трилогия от прекрасни случки. Ако се взреш в силните страни на този човек, ще разбереш, че има за какво да си живял“, посочва още тя в интервю на Нина Цанева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлияна Антонова-Мурата – български посланик на културата

Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите.  Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония.  Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..

публикувано на 16.02.23 в 10:25

Мари Врина: Преводът като убежище от разочарованието

Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година.  Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..

публикувано на 14.02.23 в 11:10

"Ева Квартет" – мистерията на женското камерно пеене (видео)

Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..

публикувано на 09.02.23 в 10:50
Жаклин Вагенщайн

Жаклин Вагенщайн: Да, културата струва пари!

Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..

публикувано на 08.02.23 в 12:30
Теодор Ушев

За бягството от хаоса, за цифрите и божествената пропорция

Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР.   В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" .  Cюжeтът на антиутопията..

публикувано на 01.02.23 в 11:05