В "Нашият ден" Ивайло Кицов разказва за погледа на музиката на "Плешивото куче" през отиващата си година, която ще остане тема на доста музикални произведения.
"Добре, че е музиката, за да ни изтегли от пандемията за носа и ушите, която тя продължи да прави следварително и току-що изминаващите 12 месеца. Пандемията върна много хора по студията, за да могат те да творят“, посочва Ивайло Кицов.
И допълва, че за да бъдем изтеглени, трябва да има въдица, с която да бъдем извадени, но трябва да се приготви и зареди съответната стръв.
Според журналиста събитията в Украйна малко или много обърнаха поглед нататък. Покрай тях излязоха освен нови имена и забравени стари, които не сме следили. Те се оказаха здрави, много ритащи, много читави и все така интересни, въпреки смяната на годините.
"От новите групи бих насочил вниманието към едно страхотно украинско дамско трио "Онука“,"Океан Ельзи", както и "Синоптик“, една млада страхотна група, откритие на Мерилин Мансън. Да не забравяме Стас Намин. Групата "Аквариум" направиха страхотен албум, чакаме Борис Гребеншиков през януари в България. Ветераните продължиха да ветеранстват от нашия регион – Владко Стефановски, както и колосите от "Айнщайн“, казва Ивайло Кицов.
Според него на Западния фронт няма нищо ново. Тези, които можеха, продължават да го могат, другите се опитват да им дишат прахта. Копаят едни и същи рудни жили, но само с копането и с желанието, не се постига твърде много. Едно е да имаш идея, а друго е да намериш начин да го защитиш. Положението е същото и в България.
"През изминалите 12 месеца никой не попречи на другия да покаже какво може. Но тези, които показаха неща, са два микробуса хора. До момента, в който бийтмейкърите продължават гръмко да се зоват композитори. Това е потрес и голям срам за гилдията. Не казвам, че нямаме постижения. Обратното – има, но за съжаление количеството все още не е избило в качество. От двата микробуса с хора, които сме свикнали да ги виждаме по това трасе, слизат Данчо Караджов, Стенли, Любо Киров, Ирина Флорин, Иван Шопов, Теодоси Спасов. Те за това изглеждат толкова ярки на фона на останалите опити", посочва Ивайло Кицов.
Думите се оказват важни за българските музиканти през годината. Журналистът е срещнал добрите текстове в проекта на Игор Марковски "Пеещите артисти“. Добри текстове чухме от текстописците – Сашо Петров. От хората, които пишат еднакво добре музика и текст – Любо Киров. Фразата на българския музикант е много олекотена, куха и лъскава, но смисълът се губи някъде по плажа, в който ни извеждат още в първия куплет и пеят за света и птичките, в което няма нищо лошо, но не знам къде е душата.
Ивайло Кицов твърди, че след пандемията се появиха шедьоври, които ще бъдат осмислени. В повечето класации звучи една музика, която не е лоша, но тя е изключително преходна.
Предаването "Плешивото куче" е весело и забавно, каквото се надявам да бъде, но то много души, преди да стигне до нещо важно. Идеята е освен да припомни старите и златни ветерани, да намери техните последователи в новия век, които продължават да доразвиват традициите“, казва Ивайло Кицов.
Журналистът мечтае музиката да бъде истинска, изписана с голяма буква. Да има в себе си мелодия, да има красив текст, да има послание и не на последно място – да бъде твоята музика.Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg