Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурс за есе "Ивайло Петров" – за ученици и студенти

Столична община, Столична библиотека, Съюз на българските писатели и семейството на Ивайло Петров организират конкурс за написване на есе, посветено на 100-годишния юбилей на Ивайло Петров.

Целта на конкурса е насърчаване на младите автори в областта на есеистиката и съхраняване на паметта за личността и творчеството на Ивайло Петров – един от знаковите български белетристи на XX век.

Конкурсът ще се проведе в две възрастови групи:
• за ученици от 16 до 19-годишна възраст;
• за студенти и млади автори от 20 до 30-годишна възраст.

Конкурсът е явен и се провежда под мотото "Преди да се родя и след това". Темата не обвързва кандидатите с анализ на романа на Ивайло Петров "Преди да се родя и след смъртта ми", но участниците биха могли да реализират в текста подходящи препратки към романа или да формулират собствена гледна точка към съвремието. Кандидатите изпращат по имейл един прикачен файл, съдържащ едно есе (до 4000 знака с разстоянията), подписано с име или псевдоним, кратка биография, телефон за връзка и имейл.

Конкурсът стартира на 1 декември 2022 г. Творбите трябва да бъдат изпратени на имейл konkurs_ivailopetrof@abv.bg до 16 януари 2023 г., като в полето "Относно" на имейла кандидатът отбелязва в коя възрастова група участва.

Награди за участниците в конкурса:

Първа възрастова група
• Първа награда: Грамота, таблет и книги, осигурени от Столична библиотека;
• Втора награда: Грамота, смартфон и книги, осигурени от Столична библиотека;
• Специална награда на Съюза на българските писатели – Грамота и книги на издателство "Български писател";
• Специална награда на семейството на Ивайло Петров – Грамота и принт на оригинална картина на Ивайло Петров.

Втора възрастова група
• Първа награда: Грамота, таблет и книги, осигурени от Столична библиотека;
• Втора награда: Грамота, смартфон и книги, осигурени от Столична библиотека;
• Специална награда на Съюза на българските писатели – Грамота и книги на издателство "Български писател";
• Специална награда на семейството на Ивайло Петров – Грамота и принт на оригинална картина на Ивайло Петров.

Творбите ще бъдат оценявани от 3-членно жури в състав: Недялко Йорданов – председател на журито, д-р Митко Новков и д-р Анжела Димчева – членове на журито.

Носителите на наградите ще бъдат обявени публично в печатните и електронни медии.

Тържествената церемония по връчване на наградите на конкурса за есе "Ивайло Петров" ще се състои в Столична библиотека на 19 януари 2023 г., в деня когато се навършват 100 години от рождението на писателя.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20