Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Атанасов: Грипната вълна започна по-рано от обичайно

| обновено на 16.01.23 в 12:49
Снимка: Pixabay

“Тази грипна вълна започна малко по-рано, отколкото започваха грипните вълни преди ерата на Covid-19.

Обикновено грипът настъпваше около декември и имаше пикове през януари и февруари. Тази година обаче имаше случаи още през ноември, а вече през декември вълната вече беше в разгара си. Очакваме новия пик до някоя и друга седмица.“

Това казва в интервю за БНР д-р Александър Атанасов.

“Нямам наблюдения самият вирус да е нещо по-различно от предишни години, тази година просто дойде по-рано, но още по-неприятното е, че циркулира успоредно с много други сезонни вируси“, посочва още той.

Самолечението…

“Не съм много съгласен с изречението, което много колеги използват, че самолечението може да доведе до усложнения. За повечето вирусни инфекции нямаме ефикасно лечение, така че дори да се посети лекар при една неусложнена вирусна инфекция колегата ще назначи една чисто поддържаща терапия. Това, което е опасно, е да не се диагностицират навреме вече настъпили усложнения и те да се лекуват твърде късно. Тогава вече общото състояние на пациента може да бъде сериозно влошено“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Ваксина срещу варицела…

“Смятам, че тя трябва да влезе безплатно в имунизационния календар, не за друго, а защото обществото ни е доста неинформирано, а за съжаление и доста подозрително към нови медицински продукти в областта на имунопрофилактиката.

Включване на една все още непозната за широката общественост ваксина, ще има по-скоро обратен ефект.

За сериозна промяна в имунизационния календар първо, трябва да има мащабна информационна кампания, както за медицинските професионалисти, така и за широката общественост“, посочва още д-р Атанасов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30