“Подтикнат от любопитство, криввам в малката уличка в гетото на Рио, за да заснема тесните тунели и проходи към къщите. Точно нагласявам фокуса на камерата на телефона и чувам отзад зловещо щракане от зареждане на автоматично оръжие. Преди да успея да се обърна, някой сграбчва телефона ми и след секунда съм обграден от трима младежи, всеки на не повече от двадесетина години."
Това е само откъс от пътеписа "От гърлото на дявола към завоите на смъртта", чийто автор, младият професионалист и пътешественик Стойко Иванов, представи неотдавна в клуб “Перото“ в НДК.
"От Гърлото на дявола към Завоите на смъртта" на Стойко Иванов е сборник с разкази за странствания. Може да научите много любопитни факти и да прочетете ред вълнуващи истории, свързани с водопадите Игуасу, статуя на Исус Христос в Рио де Жанейро, гробището за кораби при Нос Добра надежда и за много други забележителни места по света.
Стойко Иванов е страстен пътешественик и обаятелен разказвач. Именно тази страст го отвежда в опознаване на нови земи и хора в над 70 държави на пет континента.
Какво го подтиква да тръгне по света?
“Това е някаква страст, която се получава с течение на времето. Неусетно човек се увлича до степен, в която поне при мен, се превърна в нещо като мания“, разказва авторът в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Като държави може би съм бил в 70-72, но това са стотици пътувания. Само в Италия например тази година бях три пъти, в Тайланд съм ходил осем пъти, а в Камбоджа два.
Усещането, когато бях в Тайланд е различно, тъй Европа е един уреден континент и има стандарт, на който сме свикнали, самият въздух е различен. Може би едно от най-впечатляващите неща, които съм виждал в Азия, бяха кулите близнаци в Коала Ломпур.
Направихме и една голямо пътуване из Латинска Америка, започнахме от Рио де Жанейро, обиколихме голяма част от Бразилия, после продължихме към Аржентина, отидохме до Уругвай и приключихме в Чили“.
“Решил съм да обиколя целия свят, надявам се да се случи до няколко години. Едно пътуване, когато е до по-далечен континент изисква четене и подготовка, даже на моменти си мисля, че в университета не съм чел толкова.
Другият месец се насочвам към Централна Америка и мога да кажа, че когато държавата не е една, а са няколко, човек иска да види максимума. Нужно е много четене за това как да направиш логистиката, за да видиш най-известните неща. Хубаво е да видиш това, което се препоръчва, но е добре да видиш и неща, които не са толкова масови“, посова още той в интервю за БНР.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg