Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Елиас: Има огромно значение дали харесваме работата си

Снимка: БНР

Илияна Елиас е млада дама, компютърен специалист, преподавател и организатор на фестивали. Неотдавна тя взима важно решение в живота си, да напусне IT сектора и да се отдаде на преподаване.

“Важно е да останем себе си и да си имаме доверие. Реших да напусна IT сферата в областта, в която я познаваме, с работа в офис със сигурна заплата и сигурни  колеги, защото чувствах еднообразие и липса на динамика, усещах застояване. Започнах да работя по мои проекти, при които няма нищо сигурно и предвидимо. Тогава доста хора ме обявиха за луда“, разказа тя в ефира на “Нашият ден“.

“Да останеш себе си в днешно време е малко предизвикателно, тъй като всички неща, свързани с финанси, които се възприемат като престижни, в един момент може да са пагубни за нас“, казва още Елиас. 

Децата и обучението...

“Започнах да организирам различни събития, но през 2020 г. се случи кризата с коронавируса и тогава се насочих към преподаване. Използвах познанията, които имам в сферата на технологиите и графичния дизайн, и се насочих към децата.

Оказа се, че това ми харесва и е моето нещо. Преди около половин година реших да открия своя академия, която да се занимава с обучение на деца в различни сфери, комбинирайки технологии и изкуство.

Едно от основните неща, които правим в студио „Рестарт“, са уроци по танци. Започнах да танцувам преди четири или пет години, което за мен беше странно. Не съм вярвала, че ще се запаля така по танците, но те се превърнаха в мое всекидневие“, разказва още тя.

“Има огромно значение дали харесваме работата си, защото, когато сме недоволни от това, което правим, пренасяме това и вкъщи и сред приятелите си.

Избирам да остана в България и ще остана тук, докато имам сили да се боря. Ако реша да я напусна, ще отида на някой остров, където да срещам изгрева и залеза и ще си отворя магазинче за сърф. Тогава ще спра борбата и ще се отдам на изгревите и залезите“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40