Можем ли да водим диалог днес? Темата “Диалог” е във фокуса на това издание. Участват философът и преподавател проф. Георги Каприев, директорът на програма “Христо Ботев” – журналистът, автор, литературен критик, психолог и философ – Митко Новков и културният антрополог, журналист, юрист и философ Ивайло Нойзи Цветков.
Поводите за срещата са две нови книги – “От Пиргос до Константинопол” – девет разговора с Георги Каприев, и “Диалози” – 26 разговора на Ивайло Нойзи Цветков със съвременни български мислители.
“Диалогът е едно от измеренията на вербалното общуване, което трябва да се различи от например бъбренето, баналното дрънкане или идеологическото говорене. А за да има диалог – той трябва да бъде за нещо, което е смислено” – казва проф. Георги Каприев.
“Какво прави елитът да говори с неелита?” Това е въпросът, който Нойзи поставя в книгата си “Диалози” – според Митко Новков. “Не-елитът няма да дойде при теб. И ще ти каже – “Мани го тоя, той дрънка глупости, философства, аз не му и разбирам. Въпросът е как ние да ги разберем”. Нойзи отговаря така: “Разбира се, че е хубаво, чрез логоса, чрез словото да се подава ръка на тези, които или не са имали шанса, или не са знаели, че има такъв шанс – да се качат на нашия етаж. Но важният въпрос е как се медиатизира това. Може да имаш много неща да кажеш, но да няма къде да ги кажеш и да няма как да те чуят. В този смисъл, тази книгата е такъв опит”.
Дебатът между участниците е положен и в контекста на войната на Русия срещу Украйна.
“Философският диалог е диалог за битието. Когато насреща ти се опитва да те надкрещява небитието – тогава ти не можеш да водиш диалог” – това казва проф. Георги Каприев.
Според Митко Новков: “Руските пропагандисти непрекъснато наричат този свят “сатанински” и затова трябва да бъде унищожен. Когато ти се опираш на унищожението, проклетистването и зачеркването на един жив свят като такъв – къде си? Ти си в полето на деструкцията и стъпваш в тинята на собствената си глупост”.
По въпроса за “двете гледни точки” – Ивайло Цветков казва: “Вероятно и Хитлер, и Химлер, и Менгеле са имали своята истина и своите мотиви. Но истината е, че не може да има такава гледна точка – дяволът не може да има думата. В случая сме в много подобна ситуация. Днес Русия направи така, че да бъде възприемана от мислещото човечество като еманация на зло”.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – БНР
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg