Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът:

Българското документално кино и Балканските войни

Темата в "Разговорът" отново е за Балканските войни и за белезите, оставили те в душата на народа ни. За мястото на Балканските войни в българското документално кино – разказват в "Нашият ден" Диана Захариева, режисьор на филма "Три свещи", и Господин Неделчев-Дидо – съсценарист на филма.

Филмът третира Втората Балканска война (Между съюзническата) и съдбата на хиляди военнопленници, на хиляди мирни хора. Как е дошла идеята за филма "Три свещи", разказва в "Разговорът" Диана Захариева:

"Нямаше идея да се прави филм. Идеята беше да намеря следите на прадядо, който изчезва безследно през Балканската война. Колкото роднини – толкова истории и легенди. Най-разпространеното беше, че той е загинал на остров Крит. Така стана, че моята приятелка отиде да живее на Крит и аз реших да отида и да проверя какво се е случило, къде са гробовете на българските военнопленници. 

Стигнахме до Крит, опитахме се да намерим мястото, да разпитаме. Там едни, иначе много любезни, хора в момента, в който споменахме Балканска война и български военнопленници, искаха да ни бият! В този момент започнах да си задавам въпроса защо тези хора ни мразят. До момента знаех само, че сме загубили тази война и че това е т.нар. "Първа национална катастрофа".

Прибрах се в България, започнах да търся, разпитвам, чета и така попаднах на остров Трикери. Една трагедия за нас, българите, за която почти не се говореше тогава. Полк. Зафиров всъщност изравя острова от забравата. 

Трикери е бил лагер за пленници, там е имало и мирно население. Наред с войниците, хората от Егейска и Вардарска Македония, които са пленени, също са закарани там. За Трикери и до днес се знае твърде малко. Не може да се говори за концентрационен лагер.

Най-голямото престъпление за мен е, че в един от лагерите има холера, а гърците ги обединяват, като отделят само офицерите (висшия боен състав). И така холерата тръгва... 

Сега на Трикери няма знак, няма паметник, няма разказ... 

"Белезите са в душите на хората. А паметта трябва да бъде жива у нас, за да не повтаряме грешките на миналото" – казва Господин Неделчев.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – Кино в театъра - Кюстендил

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54