Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Българското документално кино и Балканските войни

Темата в "Разговорът" отново е за Балканските войни и за белезите, оставили те в душата на народа ни. За мястото на Балканските войни в българското документално кино – разказват в "Нашият ден" Диана Захариева, режисьор на филма "Три свещи", и Господин Неделчев-Дидо – съсценарист на филма.

Филмът третира Втората Балканска война (Между съюзническата) и съдбата на хиляди военнопленници, на хиляди мирни хора. Как е дошла идеята за филма "Три свещи", разказва в "Разговорът" Диана Захариева:

"Нямаше идея да се прави филм. Идеята беше да намеря следите на прадядо, който изчезва безследно през Балканската война. Колкото роднини – толкова истории и легенди. Най-разпространеното беше, че той е загинал на остров Крит. Така стана, че моята приятелка отиде да живее на Крит и аз реших да отида и да проверя какво се е случило, къде са гробовете на българските военнопленници. 

Стигнахме до Крит, опитахме се да намерим мястото, да разпитаме. Там едни, иначе много любезни, хора в момента, в който споменахме Балканска война и български военнопленници, искаха да ни бият! В този момент започнах да си задавам въпроса защо тези хора ни мразят. До момента знаех само, че сме загубили тази война и че това е т.нар. "Първа национална катастрофа".

Прибрах се в България, започнах да търся, разпитвам, чета и така попаднах на остров Трикери. Една трагедия за нас, българите, за която почти не се говореше тогава. Полк. Зафиров всъщност изравя острова от забравата. 

Трикери е бил лагер за пленници, там е имало и мирно население. Наред с войниците, хората от Егейска и Вардарска Македония, които са пленени, също са закарани там. За Трикери и до днес се знае твърде малко. Не може да се говори за концентрационен лагер.

Най-голямото престъпление за мен е, че в един от лагерите има холера, а гърците ги обединяват, като отделят само офицерите (висшия боен състав). И така холерата тръгва... 

Сега на Трикери няма знак, няма паметник, няма разказ... 

"Белезите са в душите на хората. А паметта трябва да бъде жива у нас, за да не повтаряме грешките на миналото" – казва Господин Неделчев.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – Кино в театъра - Кюстендил

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46