Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия, това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ “Света Анна”.
Той посочва, че болните с дихателна недостатъчност са в неравностойно положение. Те самите премиват през ТЕЛК периодично и получават съответната степен на инвалидност. Всеки един от тях се нуждае от кислороден концентратор. Защото – да, концентраторите не са бастуни, не са колички, но в същност са. Защото без тази количка, без този бастун, наречен кислороден концентратор, пациентът не може да се придвижи, защото има тежка дихателна недостатъчност и физически дефицит.
"За съжаление кислородът не е в кислородния концентратор. Той не съдържа кислород. В този смисъл за мен е крайно неудачно и крайно необяснимо да разделяме кислорода, който се осигурява чрез концентратора на пациента, да отделяме това немедикаментозно средство от апарата, в случая кислородният концентратор, който го осигурява“, допълва проф. Костов.
Според него алгоритми, препоръки, направления и всякакви ръководства, които се ползват при използване на кислород в домашни условия, съществуват и всеки един пулмолог е длъжен да ги познава.
"Когато сме на крачка от реимбурсирането и има искане от НЗОК, да се дадат необходимите критерии. Не бива да бягаме в терминологични обяснение, как това е медицинско изделие, как това не е помощно средство. Как тук става въпрос за немедикаментозно лечение и че това е опасно“, казва още пулмологът.
Според него претенциите на Българското дружество по белодробни болести, че кислородът е немедикаментозно средство и по тази причина, то не може да бъде медицинско изделие, са неоснователни.
"Преди да говорим за кислорода, ние трябва да осигурим апарата, през който да се подава. Този въпрос стои и една крача е необходима това да се случи. После ще говорим какви са критериите и как трябва да се използва“, твърди проф. Костов.
Целият разговор с проф. д-р Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач. "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..
Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg