Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нахиде Дениз: В Хатай и на други места още работят спасители. Случват се и чудеса

Пети ден от началото на унищожителните земетресения в Турция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С писмо до редица институции и медии министър-председателят Гълъб Донев отправи призив да бъде даден знак на съпричастност с народите на Турция и Сирия, като българският национален флаг върху административните сгради бъде свален наполовина в петък, 10 февруари 2023 г. Това съобщиха по-рано от пресслужбата на Министерския съвет.

“Още от понеделник, когато Югоизточна Турция се разтърси от тези унищожителни земетресения, които са най-силните за последното столетие, събитията ме върнаха 23 години назад към земетресението през август в Истанбул, което преживях“, казва в ефира на “Нашият ден“ от Истанбул Нахиде Дениз, дългогодишен кореспондент на БТА в Турция. 

Тя подчерта, че числото на загиналите от понеделник насам надхвърли 17 хил., което надминава брой на жертвите от 1999 г. Над 70 хил. са ранените, над 7 хил. сгради са разрушени - милиони хора в Югоизточна Турция са поразени в една или друга степен.

Тя посочи още, че днешният ден е трагичен, защото е петият ден от началото на унищожителните трусове, изминали са над 100 часа, поради което “надеждите за спасяване на оцелели стават все по-малко“:

“На много места спасителите прекратиха своята работа и влязоха булдозерите, които разчистват развалините. В Хатай и на други места работят още спасителни екипи,  случват се и чудеса. Преди малко съобщиха за баща и момченце на девет години, извадени 101 часа след земетресението“.

В интервю за БНР Нахиде Дениз подчерта също, че вторичните трусове продължават. Друго интересно нещо според нея е, че в 10 окръга на Югоизточна Турция е било обявено извънредно положение, което се състои във въвеждане на специален режим на достъп до тези окръзи и налагане на забрана за излизане навън в определени часове. Наложена е също и забрана на публични събрания и контрол на движенията.

Според журналистката турското правителство действа адекватно – задействани са много механизми, властите са в постоянен контакт с хората на терен, следи се развитието на ситуацията чрез президентския кризисен център:

“Кризисни центрове има и в окръжните градове, предоставени са на разположение средства в размер на 100 млрд. лири, това са около 5 млн. евро за спешна помощ и подпомагане“, казва още Дениз в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19