Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"70 години с нашата музика – солистите"

Предстоящ концерт на Оркестъра за народна музика на БНР

"70 години с нашата музика – солистите" е наречен концертът на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще се състои на 16 февруари в Първо студио на радиото.

"Изключителна виртуозност, индивидуален почерк, впечатляващо вплетен в общата "музикална шевица“, разкриваща богатството на българското фолклорно наследство чрез пулсиращото сърце на състава от неповторими артисти – всичко това ще усетим на сцената", разказват от БНР.

По думите им солистите Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Николай Петров, Бисер Соколов, Мартин Владимиров, Симеон Илиев, Недялко Недялков, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Петьо Костадинов, Петър Миланов, Иван Цонков ще представят рядко изпълняван днес репертоар, но интересен в стилово отношение. 

С този концерт Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов отдава почит и към голяма част от композиторите, диригентите, изпълнителите и солистите в своята история. Сред тях са Христо Тодоров, Коста Колев, Анастас Наумов. 

Ще звучат и нови авторски пиеси, написани по повод юбилея, от композиторите Георги Андреев, Димитър Трифонов, както и "пишещите" музиканти в оркестъра – Ангел Димитров, Костадин Генчев и диригентът Димитър Христов.

“Най-добрите музиканти са събрани в този състав. Всеки едни е много ярък като индивидуалност. Уникалното в този оркестър е, че когато тези хора се съберат заедно, когато седнат един до друг, правят една голяма сила, която се нарича оркестър“, казва в ефира на “Нашият ден“ диригентът Димитър Христов.

В интервю за БНР той споделя още, че не се чувства като ръководител, а като партньор в оркестъра, защото доверието е на първо място във взаимоотношения и когато човек го постигне, цялата работа, която се извършва ежедневно, се случва с голяма лекота.

Концертът е от втория празничен юбилеен сезон, в него ще бъде представена само и единствено инструментална музика, изсвирена от солистите на състава.

“За тези 70 години този състав винаги е бил ръководен блестящо и не се е случило така, че да тръгне в грешна или крива посока. Винаги се следва този принцип – да се записва нещо стойностно, с много добри изпълнители – певци или инструменталисти. Можем да свирим неща, писани преди 50 години, можем да свирим и такива, писани вчера“, посочва още той в интервю за националната медия. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21

Днес приключва гласуването за песните финалисти на "Бургас и морето" 2025

Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..

публикувано на 25.07.25 в 09:16