"70 години с нашата музика – солистите" е наречен концертът на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще се състои на 16 февруари в Първо студио на радиото.
"Изключителна виртуозност, индивидуален почерк, впечатляващо вплетен в общата "музикална шевица“, разкриваща богатството на българското фолклорно наследство чрез пулсиращото сърце на състава от неповторими артисти – всичко това ще усетим на сцената", разказват от БНР.
По думите им солистите Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Николай Петров, Бисер Соколов, Мартин Владимиров, Симеон Илиев, Недялко Недялков, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Петьо Костадинов, Петър Миланов, Иван Цонков ще представят рядко изпълняван днес репертоар, но интересен в стилово отношение.
С този концерт Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов отдава почит и към голяма част от композиторите, диригентите, изпълнителите и солистите в своята история. Сред тях са Христо Тодоров, Коста Колев, Анастас Наумов.
Ще звучат и нови авторски пиеси, написани по повод юбилея, от композиторите Георги Андреев, Димитър Трифонов, както и "пишещите" музиканти в оркестъра – Ангел Димитров, Костадин Генчев и диригентът Димитър Христов.
“Най-добрите музиканти са събрани в този състав. Всеки едни е много ярък като индивидуалност. Уникалното в този оркестър е, че когато тези хора се съберат заедно, когато седнат един до друг, правят една голяма сила, която се нарича оркестър“, казва в ефира на “Нашият ден“ диригентът Димитър Христов.
В интервю за БНР той споделя още, че не се чувства като ръководител, а като партньор в оркестъра, защото доверието е на първо място във взаимоотношения и когато човек го постигне, цялата работа, която се извършва ежедневно, се случва с голяма лекота.
Концертът е от втория празничен юбилеен сезон, в него ще бъде представена само и единствено инструментална музика, изсвирена от солистите на състава.
“За тези 70 години този състав винаги е бил ръководен блестящо и не се е случило така, че да тръгне в грешна или крива посока. Винаги се следва този принцип – да се записва нещо стойностно, с много добри изпълнители – певци или инструменталисти. Можем да свирим неща, писани преди 50 години, можем да свирим и такива, писани вчера“, посочва още той в интервю за националната медия.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg