На 14 февруари в България традиционно отбелязваме по стар стил празника на виното Трифон Зарезан.
През 90-те години на миналия век обаче у нас навлезе и католическият празник Свети Валентин или както е по-известен като Деня на влюбените. Той е по-популярен основно сред младите хора, които използват случая да изразят любовта си към своята половинка чрез подарък или някакъв друг жест.
Така в Деня на любовта и виното в “Нашият ден“ отворихме темата за винения туризъм и за развитието му в България.
“Историята за винопроизводството в България е много стара. Когато пътуваме по света, винаги се гордеем с това. Първият въпрос, който ме питат винаги е – “Как се приемате в България, след като имате такава голяма история, свързана с виното – като част от Новия или от Стария свят“. Отговарям, че сме в Стария свят, но искаме да позиционираме вината си по света като част от част от Новия.
Искаме да използваме нашата история и да произвеждаме качествени вина, искаме и да ги рекламираме и маркетираме по най-добрия начин чрез винен туризъм и други практики, които започнахме да използваме в последните години, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Николова, управляващ директор на винарска изба.
Пред БНР тя разказа още, че тенденциите се променят. В момента се харесват повече вина, които са чисто сортови или в съчетание с местни сортови. Сега се харесват вина, отлежали в дъб, а преди години е било обратното.
“Всяко вино има своя характер“, казва още тя и подчертава, че професионалистите никога не казват “това вино е ужасно или това вино не ми е по вкуса“, защото зад всяко едно вино стоят много работа и много труд.
Според нея културата на консумация на вино се развива у нас. Има големи успехи и напредък, хората все повече започват да се интересуват от вино и да знаят повече за вината:
“Когато започвахме преди 20 години, виното се делеше на бяло и червено, а сега не е така. Сега хората знаят, че когато искат да споделят един красив момент, отварят бутилка вино и се отпускат, затова казваме, че виното е една голяма емоция и любов“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“Културата на пиене и познаване на българските вина наистина има прогрес“, казва в ефира “Нашият ден“ Иван Бакалов, журналист и фотограф, издател на сайт и страстен почитател на виното.
Пред БНР той разказва, че когато е започнал да пише за вино, се е пишело много малко:
“В момента има толкова много специалисти и издания, които обясняват за виното, че даже виното не е толкова, колкото броят на познавачите."
Бакалов посочва още, че в България има много изби, но малки. Според него това не е лошо и е свързано с винен туризъм, но страната ни е била един от най-големите производители в средата на 80-те години и това е давало поминък, а в момента не е така.
В края на разговора той пожела здраве на всички винопроизводители и е категоричен, че “лозарство и винарство в България ще има винаги".
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg