Активното участие на българските културни и творчески организации в европейски програми и международни културни проекти е жизненоважно за развитието и позиционирането им върху световната карта на културните и творчески индустрии. Но какъв стимул всъщност имат всички тези неправителствените организации у нас, всички културни оператори и артисти, които работят усилено за реализацията на качествени международни партньорски проекти в рамките на ЕС и отвъд? Каква национална подкрепа получават те в реализацията на проектите си и по какъв начин се насърчава и съхранява културното ни наследство?
Тези въпроси се повдигат в ефира на "Какво се случва", а причината е, че и тази година Националният фонд "Култура" публикува покана за съфинансиране на български културни и творчески организации и техните проекти по програма "Творческа Европа".
Програмата е най-големият инструмент на ЕС за подкрепа на културния и творчески сектор в рамките на Съюза и околните страни, а Бюро "Творческа Европа" - България има ролята да подпомага артистите и организациите при кандидатстването им и успешното им участие в нея.
"Имаме изключителната привилегия България да е единствената страна, в която организации, които са спечелили своите проекти, могат да получат съфинансиране на национално ниво, което в случая се осъществява през програмата за национално съфинансиране на Национален фонд "Култура". Разбира се, тази програма предстои да бъде публикувана, ние постоянно лобираме и се опитваме да достигнем до всички одобрени проекти", обясни Стефан Прохоров, който е част от екипа на Бюро "Творческа Европа" у нас.
По неговите думи европейските средства не са нещо, което просто се излива, противно на популярното мнение. За да ги получиш, трябва и ти да дадеш нещо в замяна. Ето защо е добре да започнем да израстваме с мисълта, че работата в полето на културата и творческите индустрии не е свързана само с креативност и създаване на изкуство, а и с това артистите да се грижат творчеството им да достигне до света. Според Прохоров, когато подкрепяме българските кандидати и организации на национално ниво, всъщност правим една изключително успешна инвестиция в това да сме част от културния живот на Европа.
"Фактът, че има национално съфинансиране, превръща българските организации в потенциално изключително желан партньор, защото имат гръб, на който биха могли да разчитат, и в крайна сметка могат да участват пълноценно в изпълнението на един такъв проект. Целта на програмата не е просто да даде едни пари на едни организации, за да направят нещо прекрасно. Напротив, усвояването на тези средства включва и развиването на умението за управление на проекти и за надграждането на капацитет, за усвояването на умения културната ни дейност да бъде успешна и икономически. Да съответства на нашия общностен европейски път. Т.е. участието в програмата не е просто осъществяване на проект, то е понякога първа или поредна стъпка от един много по-голям път в навлизането и установяването на България като активен и адекватен участник в европейския културен живот. Път, по който имаме още немалко да вървим, но вървим.“
Един от одобрените проекти по програма "Творческа Европа“ в направление "Европейско сътрудничество" тази година е "ЦЕННИ ДУМИ / БЕЗЦЕННИ ОБЕКТИ" на Анна Стоева, документален артист, режисьор и продуцент. Проектът е колаборация между шест художници и дигитални артисти от Украйна, България и Хърватия, а целта му е да се изгради общ творчески процес, резултатът от който ще е съвместна изложба през есента на 2023 година. Идеята е творбите в изложбата да представят начина, по който участващите артисти от различни държави и контексти пречупват през погледа си ситуацията, в която се намират украинците в и извън Украйна в този момент – военни и цивилни, хора, които са избягали или пък са останали, и такива, които са избрали да се завърнат.
"Проектът е дефиниран в голяма степен като възможност за работа заедно. Съществената част е тези шестима артисти, част от които съм аз и Дария Пугачова, която е пърформанс артист от Украйна, другите четирима ще ги избираме в България, Хърватия и Украйна, да се срещнат два пъти – в София и в Загреб, и в едно общуване на живо, както и онлайн, да се роди тази изложба, която да има шанс наистина да е сътворчество, а не просто от всеки по условно три работи, които излагаме заедно. Т.е. в това създаване на колективна работа заедно да търсим, както аз ги наричам – точки на емпатия, в които да можем да свържем темата за Украйна с хората в България и в Хърватия. На хората в Украйна пък да можем да им донесем малко от усещането как Европа вижда и подкрепя Украйна. Това е много важно и го прави в същността си колаборативен проект“, каза в "Какво се случва" Анна Стоева.
"ЦЕННИ ДУМИ / БЕЗЦЕННИ ОБЕКТИ" е иницииран от българска страна и именно България е координатор по проекта. Част от идеята му е да подпомогне украинските художници, които ще вземат участие в него.
Повече чуйте в звуковия файл.
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg