Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици на училището за планински водачи участваха в спасителните екипи в Турция

Единственото училище за планински водачи в България е "Васил Левски", село Черни Осъм

Национално училище за планински водачи
Снимка: nupv.net

Бивши ученици на училището за планински водачи "Васил Левски“, село Черни Осъм, община Троян, бяха част от спасителните екипи, които работеха на терен след опустошителните земетресения в Турция.

С какво село Черни Осъм прилича на Швейцария? Там се намира единственото училище за планински водачи в Европа. Другото подобно училище се намира в Шамони, но там приемат кандидати, навършили 21 години, които имат ярки спортни постижения.

"Нашата цел е децата да излизат подготвени и да помагат на останалите. Те се подготвят по професията планински спасител и водач, но това е една много всеобхватна професия, която включва спасяването“, казва Румяна Велешка, директор на Училище за планински водачи "Васил Левски", село Черни Осъм, община Троян.

През петгодишния срок на обучение в единствено по рода училище в страната учениците, освен всички общообразователни предмети, изучават и специални дисциплини, свързани с професията планински водач, което им дава един много добър старт в живота и те излизат подготвени да могат да се справят във всяка една ситуация, възникнала в планината.

"Учениците, които са завършили нашето училище, идват при всяка една възможност тук при нас. Срещат се с нашите ученици и споделят опит, защото голяма част от учениците продължават да се развиват в сферата на туризма“, допълва Велешка.

Възпитаниците на училището за планински водачи изучават алпинизъм, спортно катерене, спелеология, пещерно дело. Получават знания по топография и ориентиране, планинско водене, планинска медицина и долекарска помощ. Както и приготвяне на храни и напитки в екстремни условия.

Чуйте разговора с Румяна Велешка.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55